| anonim_4396 a întrebat:

Salut comunitate.
Am o problemă și aș avea nevoie de niște sfaturi.
Eu de câțiva ani buni am probleme cu stomacul. Arsuri reflux etc.
Am fost detectat de două ori pozitiv cu Helicobacter pylori, Dar am fost internat în spital și am făcut tratament și totul a trecut dar am rămas mereu cu arsurile gastrice. Le am aproape de zi de zi, Dar când iau medicamente mereu trec.
Să trec direct la ce s-a întâmplat ieri.
Era seara, vreo 22:30.
când am mâncat două felii de paine cu zacuscă, eram și obosit și plictisit nu aveam chef să-mi fac de mâncare.
Vorbeam la telefon și mâncăm în același timp dar simțeam că mâncarea trece foarte greu prin esofag ca și cum simțeam că se oprește exact în josul gâtului și se face un nod. Era foarte ciudat și era foarte deranjant. Nu am mai pățit până acum și nu am experimentat senzația.
Și nu știu din ce cauză după ce m-am ridicat de la masă simțeam că nu pot să respir simțeam că mă sufoc. Cred că dădusem și într-un început de atac de panică neștiind ce se întâmplă.
Nu am mai suportat senzația și m-am dus la baie și am vărsat absolut tot. Spre surprinderea mea m-am simțit mai bine.
Acum dimineața mâncând normal și niște simplii cartofi cu grătar am avut aceeași senzație.
Menționez că în ultima perioadă am fost cam stresat și sunt cu psihicul la pământ.
Menționez că am 22 de ani!
Oare ce e de făcut?
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cartofi cu grătar.
Dacă ai reflux și arsuri la somac, cartofii cu grătar nu sunt simpli.
Grătarul nu este pentru tine.
Carnea nu se mânâncă cu cartofi ci cu salată, iar nu grătar ci fiartă.
Medicii tăi nu te-au învâțat nimic despre ce și cum trebuie să mânânci.
Deci dietă, asta trebuie de făcut.

| Floridori a răspuns:

Avand in vedere ca nu ai fost o singura data, ci de doua ori infectat cu helicobacter pylori, ma gandesc ca nu a fost o simpla intamplare prima oara, avand in vedere ca stim cum se transmite, deci exista o reincidenta. Sau mai exista posibilitatea ca tratamentul nu-si fi facut efectul din prima.
Intrebarea mea pentru a te putea ajuta este:
LA 4-6 saptamani dupa ce ai finalizat tratamentul a doua oara, te-ai intors pentru o testare a eficientei eradicarii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la un gastro. Acele ulcere pot ramane chiar daca nu mai e infectie, si de asemenea poti avea probleme la valva dintre esofag si stomac, si ulceratii in esofag poate chiar si cancer daca simti ca te zgarie asa cand merge pe gat. Daca te sperii atunci cand simti astea atunci poti sa iti faci singur pneumonie de aspiratie