| alexalx9777 a întrebat:

Salut comunitate.
Am pus ieri o întrebare legată de o durere de gât. Se pare că după o zi în care m-a durut gâtul în această zi. Am pornit cu frisoane, moleșeală, nas înfundat, durerea în gât s-a mai ameliorat. Simptomele covid 19 și simptomele răcelii.
Pe lângă faptul că este drept că am făcut puțină febră care a trecut după administrarea unui paracetamol și un algocalmin mai am o congestie nazală și puțină moleșeală.
Am observat la simptomele covid 19 tuse seacă, dureri de cap, amețeli unde sincer nu mă încadrez și pe care nu le am.
Ar trebui să mă îngrijorez poate fi vorba doar de o răceală simplă sau și de altceva?
Nu aș vrea să mă duc la medic pentru că mă internează până îmi vine testul de covid și nu aș avea să pierzi vremea prin spitale.
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai acasa ca si asa nu iti face nimeni nimic. poti sa suni la dsp sau medic dar aia e doar sa anunti simptomele

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai facut testul asteapta rezultatul.
Nu te interneaza nimeni fortat. Totul se discuta cu medicul de familie la telefon si in functie de starea ta poate sa iti recomande internarea, altfel urmezi tratamentul prescris acasa si poti sa te faci bine si asa.
Simptomele de covid pot fi si la o raceala comuna, se aseamana multe, nu inseamna neaparat ca ai covid.