| alexandru1014 a întrebat:

Cred ca ma confrunt cu o candidă orală pe limba.
As vrea sa știu dacă tine de medicul Dermatolog sau de ORL. Mersi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Candidoza este o infectie cu ciuperci care ataca atat organele gastrice, cat si cele genitale, laolalta.
Din acest motiv se trateaza pe mai multe laturi, atat intern, cat si extern.
Tratamentul este de durata destul de lunga (deseori chiar si peste 2-3 luni), in functie de cum sunt respectate indicatiile referitoare la apararea contra reinfectarii.

Poti merge la aproape orice medic (internist, gastro-endocrinolog, dermatolog, ORL-ist), fiecare cunoaste tratamentul candidozei, intrucat au tangenta cu ea.

| Violleta2022 a răspuns:

Tine de medicul gastro-enterolog, ca vine din stomac, candida aceea.
Probabil ca poti merge si la un dermatolog, dar este preferabil sa-ti faci teste la stomac, ca sa tratezi cauza care a generat candida, nu efectul.

| doctorandus a răspuns:

Mergi la medicul de familie si cere trimitere.

| Dandinelle a răspuns:

Te poti duce la ORL, de obicei se instaleaza pe amigdale.

| Elelei a răspuns:

Toti sunt specialisti dar nu in medicina ci in practica aia in urma careia te-ai ales tu cu candida bucala.
Trebuie sa mergi la venerolog. Adica la medicul de boli venerice. Si nu mai fa cunilingus oricarui baiat intalnit ca uite cu ce te alegi. Nu, nu vine "din stomac" cum ti-a spus un destept mai sus.
Ca sa scapi, tratamentul este de lunga durata si foarte sever.