| Sergiu2k12 a întrebat:

Salut cred ca mi s-a rupt degetul mic de la mana si ma doare foarte tare cand il misc si este si cam umflat cam ce trebuie sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Du-te la serviciul de Urgenta.

| mona a răspuns:

Compresele cu apa rece sau gheata o sa te ajute un pic

| Estera123 a răspuns:

Ar trebui sa te duci la urgente sa iti faca o radiografie sa vada situata. In felul asta se va videca mai repede si mai bine si nu vei avea probleme. Daca il tratezi tu acasa risti sa il tratezi gresit.

| WhiteLife a răspuns:

Mie mi s-a intamplat la incheietura mainii. Am mers la spital (parintii au crezut ca e mai grav) si mi-a prescris Dicliofenac Gel (sa ma ung ca sa-mi treaca durerea), care a facut minuni, si un calmant (pastila, parca Nurofen). SI mi-am mai pus si comprese si mi-a trecut.

Insanatosire grabnica!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu il misti si sa mergi urgent la doctor...

| Criiistinutsa a răspuns:

Pune gheata si tine-l nemiscat. Maine du-te la doctor!
Insanatosire grabnica!

| Sergiu2k12 explică:

Na ma puscaiar capu dar daca nu merg la doctor ce se intampla?

| Valeria_Veronica_Diaconu_1982 a răspuns:

Cel mai sigur sa te duci la un medic pentru ca poti avea vreo leziune mai mica dar daca tu tot fortezi fara sa vrei si sa nu tratezi poti avea probleme mai mari la deget

| deyamatza a răspuns:

Sa te duci la medicul de familie si sa ii spui ca poate fi ceva grav!

| Dmxkent47 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la spital sa faci o radiografie... o sati spune doctorul problema