| AlxKrt1992 a întrebat:

Cu o luna in urma am fost la un optometrist local intrucat am observat ca nu vad bine cu ochiul drept. Am primit urmatoare prescriptie pentru ochiul drept - sf: 0, 00, cyl -0, 25, ax 110, mi-am facut ochelarii acolo si dupa 3 zile i-am primit. Imi imbunatateste vederea oarecum, dar tot mai bine vad cu ochiul sanatos, cel stang. Ieri am fost la un oftalmolog sa ma consulte si am primit urmatoare prescriptie la ochiul drept - sf -0.50, cyl -0.25, ax 102. Posibil sa nu fie buni ochelarii? Poate aceea lipsa de corectie sf sa fie problema? Eu vad cel mai bine asta pe strada cand ma uit la diferite texte, nu sunt clare daca sunt mai departe de 40 de metri, iar seara e si mai rau.
La oftalmolog acuitatea vizuala a fost 0.9 fara corectie si 1 cu corectie, nervul a zis ca e bun. A spus ca nu gaseste o alta problema cu ochiul si neclaritatea poate fi cauzata si de alte probleme, asa ca mi-a sugerat sa trec pe la endocrine si neurologie. Am facut un rmn recent ( pentru ca ameteam) si e bun, analizele de sange sunt bune (comform doctorului de familie), iar endocrinologul a zis ca tiroida arata normal la ecograf. Ce sa fac, sa schimb lentila?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Cele 8 grade diferenta de la cilindru pot fi suficiente ca sa vezi neclar. Poti incerca numai cu dreptul sa rotesti foarte putin lentila in sens orar si dupa aceea in sens antiorar sa-ti dai seama de pozitia ideala.Este nevoie de timp si rabdare ca cineva sa-si dea seama de unghiurile exacte.Si cel mai bine este sa te duci dimineata la oftalmolog cand ai ochiul odihnit. Apoi oftalmologul iti recomanda o corectie de miopie de 0.5 la dreptul.Deci este posibil ca primii ochelari sa nu fie buni.Pastrezi ramele si schimbi lentilele.

| 012345678910bbb a răspuns:

Părerea mea este ca cel mai bine ar fi sa schimbi lentila cu ceea ce ți-a prescris oftalmologul. Și starea de ameteala va dispărea odată ce vei purta lentila potrivită.