| Sarmala a întrebat:

Cum as putea sa imi înving toate fricile banale? Extratereștrii, zombie, d-astea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa nu te ami uiti la filme cu asa ceva si sa citesti in fiecare seara, inainte de culcare, numai povesti frumsoe si fericite.

| Cosmin86 a răspuns:

Ai putea sa incerci sa nu mai fi RETARDAT.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Citeste din Biblie si crezi in Dumnezeu ca sa fii scapat de asa ceva.

| Frank51 a răspuns:

Vei scapa de ele cand te maturizezi.

| LPCTSTR a răspuns:

De ce ai avea o fobie de ceva ce nu exista?

| Sarmala explică (pentru LPCTSTR):

Ia o lingura cu apa. Nu sunt rechini acolo, dar asta nu înseamnă ca in ocean nu sunt

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sarmala):

Scalarea de care vorbesti este incoerenta!
Punctul de observare este difuz specificat, daca in lingura poti dovedi ca nu ai rechini, cum poti dovedi ca in ocean ai rechini? Nu ai nicio idee daca in ocean ai sau nu rechini la momentul observarii lingurii cu apa, la fel si viceversa. Nu ai nicio idee ca ai sau nu rechini in lingura daca la momentul respectiv observi oceanul.

Ca sa las notiunile filosofice: este imposibil sa apara scenarii de tipul zombie, ar fi nevoie de zeci sau sute de ani de munca in secret pentru a afla un organism capabil sa intrerupa comunicarea si apselor creierului la nivel de tot, nu la nivel local, astfel generand scenariul cliseic promovat de televiziunea americana.
Extraterestrii nu exista pentru ca nu avem dovezile existentei vreunei astfel de vieti.
Si nu, nu imi mentiona mult prea multele surse isterice care sustin ca au vazut sau ca detin material media in care apar ozn-uri si extraterestri, materialele sunt extrem de usor trucabile iar oamenii pot spune orice daca au avut parte de haucinatii schizofrenice.

Ca sa dau un exemplu: un copil de 12 ani din Germania prin 2002 parca a facut un clip cu scopul de a satiriza gamerii de pe atunci prin a reactiona isteric, cateva luni mai tarziu, niste idioti care faceau un documentar despre violenta indusa de jocurile video au gasit acest clip. Apare la televizor băiatul isteric, viata ii este compromisa, etc.
Ce vreau sa spun este ca atat timp cat nu avem contextul, orice poate fi trucat, absolut orice, totul tine de perspectiva ta si de cum privesti situatia: scepticismul este cheia.

| gabicoo a răspuns:

Dorele! Tu ești?

| Dismally a răspuns:

Gandeste-te ca nu exista si nu are de ce sa-ti fie frica de un lucru inexistent.

| StrongHeart a răspuns:

Realizeaza ca e o frica irationala, mai rational este sa-ti fie frica de un criminal, de un caine turbat sau de reclamele la mancare fast food.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu te mai uiti la desene de genul. Si nu mai manca seara sa nu ai cosmaruri.

| Bruno92 a răspuns:

La un medic psihiatru

Răspuns utilizator avertizat
| Drkurt01 a răspuns:

De obicei se trece peste o frica înfruntând-o, dar nu cred ca poti sa faci asta in cazul tau, ahah.
Chiar nu stiu ce sa-ti zic.
Nu inteleg de ce ar trebui sa-ti fie frica de asa ceva.
Adica ok, sa zicem ca exista, dar ce se poate intampla? De ce ar trebui sa-ti fie frica?
Cum se manifesta frica asta, apoi?
E o frica irationala.
Tu dai exemplul cu rechinii din ocean. Da, sunt rechini, si-n mare si-n ocean, dar asta inseamna ca trebuie sa-ti fie frica de ei de fiecare data cand te duci la mare si intri-n apa? Lasand la o parte ca rechinii sunt practic inofensivi daca sunt lasati in pace, iar frica de rechini e tot una irationala, alimentata de media.
Dar nu te ajuta cu nimic sa-ti fie frica.
Exista si criminali, hoti, talhari in lume. Lumea se poate sfarsi oricand de la poluare, poate izbucni un razboi (si nu cu extraterestrii), poate veni un uragan sau un cutremur, poate sa-ti pice chiar si o caramida-n cap cand mergi pe strada.
De ce de lucrurile astea nu ti-e frica? Ti se pare ca le înțelegi mai bine? Sunt sigur ca nu. Iar lucrurile astea sunt mult mai probabile.
Trebuie sa accepti ca lucruri neprevazute se intampla si sa mergi mai departe. Nu o sa fii niciodata pregatit pentru un razboi, cum nu o sa fii pentru o invazie extraterestra, iar sa te inchizi in casa nu te ajută.
Accepta si traieste-ti viata asa cum vine.
Viata nu e infinita si deci nu are sens sa o trăiești in frica. Le-ai spus tu insuti "frici banale".
De obicei poate ajuta si autosugestia. Cand te gandesti la lucrurile astea spune-ti pur si simplu ca nu ti-e frica. Pentru ca nu contează. Si daca ti-e frica si daca nu, lucrurile tot se intampla. Ori esti suficient de puternic sa le înfrunti, ori le lasi pe ele sa te controleze. Totul tine de tine.
Nu stiu exact cum se manifesta frica ta, de ce anume ti-e frica in legătură cu lucrurile acelea, dar am încercat sa iti dau un răspuns cat mai generalizat.
Bafta.

| Gabigabyi a răspuns:

Gandeste-te clar ca nu exista asa ceva

| Evaluator a răspuns:

Frica de zombii si extraterestrii?

| Sarmala explică (pentru Evaluator):

Da

| Evaluator a răspuns (pentru Sarmala):

De ce ti-ar fi frica de asa ceva?