| danamarin a întrebat:

Cum iti dai seama daca cineva are febra daca nu ai niciun termometru in casa? Se poate lua fervex impreuna cu nurofen raceala si gripa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Roxy89 a răspuns:

In primul rand, febra se simte cel mai bine cu buzele, pentru ca mainile iti pot fi reci/calde, extremitatile isi schimba cel mai repede temperatura. Febra e insotita de multe ori de frisoane, disconfort (durere usoara) la nivelul pielii sau radacinii firelor de par, senzatii de rece/cald, care se schimba de la un minut la altul etc. In al doilea rand, chiar te rog sa nu te joci cu medicamentele si antibioticele si sa le iei la voia intamplarii. Febra se poate face din fooooarte multe motive: raceala mai puternica, gripa, rosu in gat, emotii puternice, stres mare, dureri (ex. menstruale) si -atentie- INFECTII. Ti-am dat mai multe exemple sa-ti dai seama ca nu e de glumit cu febra. Daca tu iei un medicament bun pentru una din afectiuni si de fapt ai altceva se poate intampla ca un virus/bacterie sa-si mareasca rezistenta. Nu e cazul sa te bombardezi cu medicamente chiar daca ai febra. Trebuie gasita mai intai cauza. Si e indispensabil un termometru, trebuie sa stii cat de mare e temperatura ca sa-ti dai seama cu ce ai de-a face. Daca e infectie trebuie tratata serios. Daca e doar din cauza racelii poti combina medicamentele cu asa-zisele leacuri babesti. Asa nu risti sa iti intoxici organismul. Iti spun din proprie experienta. Cand am fost insarcinata am fost racita de multe ori si destul de tare. Nu am luat niciun medicament, decat ceva cu propolis de supt pentru gat. In rest mujdei de usturoi la greu, pana imi dadeau lacrimile big grin multe ceaiuri naturale calde cu miere si lamaie, infuzie cu apa sarata(adica stat deasupra unui vas cu apa fierbinte, in care am pus multa sare cand a fiert iar deasupra iti pui un prosop mare si gros pentru ca aburii sa nu se piarda). Daca respiri aburii de apa sarata iti desfunda absolut toate caile respiratorii si omoara bacteriile. Mai poti face gargara cu apa calduta sarata pentru gat. Iar pentru cei care suporta: ceai de ceapa cu coji de nuca si piper. Greu de suportat dar cu efect sigur. Baut si te bagi repede in pat, te invelesti bine, caciula pe cap (neaparat, la nivelul capului se pierde foarte multa caldura) si transpiri mult. Daca tragi si un somn bun in timpul asta ai toate sansele sa te trezesti ca noua big grin Daca nu suporti ceaiul de ceapa, incearca orice ceai, cat mai natural, plus miere si lamaie, cat de cald suporti (dar nu fierbinte, risti sa ai probleme la gat - raguseala), ceva medicamente si in pat la "sauna". Daca transpiri ai grija sa te speli/schimbi ca altfel te invarti in jurul cozii si nu-ti trece. Si incheiere, nu vreau sa ma crezi una de-aia de moda veche si cu pitici pe creier. Am doar 22 de anibig grinlaughing Si ce ti-am recomandat, la mine a functionat intotdeauna. Mai ales ca in timpul sarcinii a trebuit sa evit medicamentele. Si sincer, oricat de tare am fost racita (sau cu febra) nu m-a tinut niciodata mai mult de cateva zile. Sper ca ti-am fost de ajutor big grin

5 răspunsuri:
| zeenath a răspuns:

* effect * de cand nu se poate combina niciodata un antiinflamator cu un antipiretic /analgezic? Fervex este o combinatie de paracetamol, vit.C ( bun pentru febra si dureri = antipiretic/analgezic ), iar nurofen este Ibuprofen ( antiinflamator bun pentru dureri inflamatorii ). Daca ai ulger gastric sau gastrita ai grija la administrare, provoaca dureri de stomac si trebuie neaparat sa intrerupi tratamentul sau il iei in combinatie cu Omeran! Dar cel mai bine du-te si consulta un medic de familie, pentru ca acest tratament este un tratament simptomatic, simptome care pot ascunde o afectiune mai usora sau mai grava! Sanatate!

| effect a răspuns:

Nu se poate combina fervex cu nurofen niciodata!

| tzintzi a răspuns:

Nu sunt specializat in ale medicinei, insa am luat Fervex impreuna cu Nurofen pe langa care am luat si Ospen de 1500.Eu tratamentul acesta il aplic de fiecare data cand am gripa : 2 Ospen 1500 (2x pe zi), Nurofen (3x pe zi) Fervex dimineata inainte de mancare si seara inainte de culcare.
Iti poti da seama daca cineva are febra verificandu-i fruntea cu fata palmei. Oricum la inceput v-a avea frisoane si iti vei da seama automat ca e un inceput de gripa sau poate fi si o criza de scurta durata (cum am avut eu anul trecut in vara, dar m-am tratat luand un Algocalmin).
Parerea mea este ca cel mai bun medicament pentru febra este tonguearacetamol Nurofen Algozone.

| ExiT90 a răspuns:

Febra se manifesta in felul urmator: se creeaza o stare de somnolenta, fruntea si obrajii incep sa arda, incep mici frisoane in zona spinarii. Cum ne dam seama? Simplu! Verificam cu mainile obrajii si fruntea. Cand nu ai febra, ai mainile reci. Cand ai, sunt calde. E recomandat sa se intervina prima data cu un antiimflamator usor gen: paracetamol, algocalmin sau nurofen de 200mg... daca febra revine, inseamna ca exista o infectie in corp, iar aici intervine antibioticul. Nu cumparati termometre digitale! Nu arata temperatura corect! Daca nu ma credeti, luati pe voi 3 bluze, stati 10 minute cu ele pe voi in casa, si apoi luati-va temperatura la subtioara. O sa vedeti ca termometrul arata o valoare de 38 grade Celsius. Numai bine! Sanatate!

| Dede_2310 a răspuns:

Pai in primul rand, daca este foarte fierbinte in zona capului inseamna ca are febra. Desi, daca nu ai termometru in casa iti recomand sa iti iei happy.