| 7Young a întrebat:

Salut cum pot sa vad daca am adhd?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| MihaiSpeedster a răspuns:

Mergi la un psihiatru. Sau psiholog. Se fac niste evaluari.

| 1234568807 a răspuns:

Poti afla doar daca esti diagnosticat cu asa ceva, trebuie sa mergi la medic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poate diagnostica un psihoterapeut conform DSM5 sau un psihiatru.
In ADHD ai probleme cu concentrarea și atenția, in special in sarcinile care implica un efort mental sustinut cum sunt sarcinile scolare, dificultati de organizare si planificare a activitatilor simple de zi cu zi, distractibilitate, superficialitate si neglijenta in privinta bunurilor personale si activitatilor de realizat, dificultati in a intelege instructiuni verbale complexe, in a ramane la subiect in timpul unei conversatii si dificultati in a povesti coerent o intamplare.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la o evaluarea psihiatrica!

| Alinailies a răspuns:

Mergi la med de familie sa-ti dea trimitere la psihiatru si acela iti face o scrisoare medicala si te trimite la psiholog pentru evaluare.