| Andrei200300 a întrebat:

Salut,cum pot scăpa de gândurile rele? Mă gândesc mereu că voi muri,am făcut ieri niste analize și toate bune,am fost și pe la controale și tot bun, dar mă gândesc mereu că am boli grave și ajung la un moment dat sa mă simt rău, sa simt că nu pot merge sau dureri de cap.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ipohondrie asta ai.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tu le produci. Ai nevoie de ele. Să gândești la ce le folosești.

| Lioana a răspuns:

Boala ta e grava dar e pe fond psihic, nu fizic.
Ai grija ca ceea ce gandesti aceea atragi. Daca te gandesti mereu ca esti bolnav pana la urmă psihicul tau va produce o boala in corpul tau.
Controleaza-ti gandurile! Nu ai motive sa crezi ca esti bolnav. Gandeste-te ca ești sanatos si bucura-te de viață!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai exact de ipohondrie.
In termeni medicali hipocondria, reprezintă preocuparea excesivă sau teama de a suferi de o boală gravă. De cele mai multe ori starea de anxietate persistă chiar și după un consult medical după care bolnavul este asigurat că temerile legate de simptomele sale nu au o bază medicală solidă, sau dacă există o boală la baza simptomelor, temerile sale sunt mult exagerate. Majoritatea celor ce suferă de această boală tind să își focalizeze teama asupra unui anumit simptom, cum ar fi problemele gastro-intestinale, palpitațiile sau oboseala musculară.

Mereu te autodiagnostichezi singur și ai o preocupare exegetata fata de propriul organism, la cele mai mici simptome tu le percepi ca un indicator al unei boli foarte grave.

Tu o durere de cap o confunzi cu o tumoare pe cap, de fapt așa te face ipohondria da percepi acest semn iluzoriu!

Psihoterapia poate vindeca, sau pastile pentru depresie și anxietate, in spatele ipohondriei se ascunde anxietatea!
Ce e mai nașpa e ca deși medicii îți arată analizele ca sunt ok, ca ești ok, tu tot pe a ta o ții ca Gigi Contra, adică tu vei continua sa găsești in orice simptom minor o boala foarte gravă!
Trebuie sa o înțelegi, sa înțelegi ca nu e real ceea ce crezi, totul este in mintea ta, nimic nu este real, frici nejustificate.

| Andrei200300 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc pentru răspuns, și aceasta ipohondrie îți poate da stări de amețeală sau dureri de burta de cap? adică nu toate deodată, eram bine azi, nu aveam nimic până acum 3 4 ore când mă gândeam eu așa ba dacă am ceva grav, și de acolo m-a luat așa un disconfort la stomac și o amețeală, și tot mă gândesc că am ceva grav...am ajuns in ultimul timp dacă mă doare ceva caut rapid pe net boli grave, și mă iau toate durerile după ce citesc pe net, mă tem.nu eram așa dar am avut un atac de panică acum câteva luni și de atunci m-am schimbat

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei200300):

Când gândești obsesiv și într-un mod insistent asupra unei boli grave se activează și anxietatea, și de la anxietate desigur ca poți avea aceste simptome gastroenterologice! Nu mai citi pe net, fa sport, exerciții fizice când simți o frica, sau ca mori sau ai o boala gravă, asculta muzica cu un vibe pozitiv; dacă ai atac de panica musca dintr-o lămâie, apoi in alta zi 4 secunde inspira 4 tine in piept, și 4 secunde expira profund și lent și Spune-ți ca totul e mintea mea, nimic nu este real ce simt, nu se va întâmpla niciodată așa.
Dacă tot o sa apuci sa citești pe net despre tot felul de boli o sa dezvolți și sindromul studentului la medicina, mai nasol va fi atunci! Esti perfect sănătos, de acest fapt trebuie sa fi conștient și ca propriile gândurile trebuie sa ți le reautorduci, ele deocamdată te sabotează fiindcă tu mereu ești preocupat in mod exagerat de ele.

| Andrei200300 explică (pentru anonim_4396):

Îți mulțumesc mult pentru aceste răspuns, as putea sa îți scriu pe email?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei200300):

Te voi ajuta cu ce pot pe TPU! Dar nu uita nu sunt psiholog!

| stefiiii3 a răspuns:

Mergi la un psiholog si spune ceea ce te supara.

| Davyd2001 a răspuns:

Andrei, stai liniștit și nu mai te gândi la ceea ce ți se poate întâmpla. gândește te că sufletul tău e in mâna Domnului Isus și că El te iubește, sa ști că Domnul veghează asupra ta, fi încrezător în Domnul și liniștește ți inima, si chiar daca te îngrijorezi nu faci nimic mai mult decât să agravezi situația, vino cu problema ta la Domnul Isus, și ai credință că Domnul veghează zi si noapte asupra ta! Fi binecuvântat de Domnul Isus!

| Andrei200300 explică (pentru Davyd2001):

Mulțumesc mult pentru încurajare, doamne ajută?