| anonim_4396 a întrebat:

Salut,cum recunosc persoanele care sufera depresie,mersi pentru ajutor, dau funda la cel mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Părerea mea că nu prea poți, poate doar in stadiu grav (izolarea, automutilare etc ). Cei mai multi își ascund stările, ai văzut în ultimul timp câți adolescenți s-au sinucis? Pe Instagram erau numai un zambet, o prăjitură, o atenție.

| Dintrebare a răspuns:

Chiar daca esti o persoana cu maturitate emotionala, empatica si intuitiva nu prea poti recunoaste cand cei din jur au depresie. Despresia este o boala care se manifesta diferit de la un om la altul. Unii disimuleaza perfect ceea ce simt. Altii par tristi, dar nu sunt. Altii pot fi depresivi fara sa simta acea tristete care e mereu asociata cu depresia. Poti sa fii depresiv fara sa fii trist. Si multe altele. Dar ca sa raspund totusi la intrebare, depresia se manifesta progresiv si pot aparea mici schimbari de dispozitie, un semn de despresie poate fi atunci cand o persoana isi pierde interesul fata de viata si fata de propria persoana. De exemplu daca o persoana care punea foarte mult accent pe aspectul fizic, apare din ce in ce mai des cu parul nespalat, e posibil sa aiba un episod despresiv in care are stima de sine extrem de scazuta.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! big grin Te ajut imediat. happy

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy depresivii sunt cei care se rănesc ușor. sad Tipologia celor buni, sad a celor care  încearcă să-și ascundă durerea, sad să-și acopere golul din suflet cu sentimentul de mulțumire al celorlalți, sad care zâmbesc și ascund tristețea, care maschează, uitând, astfel că aparențele și fericirea exterioară, sad care este doar de fațadă, umbrește atât de mult sufletul, îl săcatuiește, obosesc și se simt extrem de singuratici, aproape ca niște lupi. sad Funda? sad

| waldeinsamkeit a răspuns:

Este atât de amuzant, doar eu am putut citi până la capăt ce ai scris tu, și doar tu ți-ai consuma propriul timp să scrii și să îți pese de alți utilizatori pe un site plin de neserioși

totuș, în fiecare zi mă conving că această galerie obscură care își are portretizate cele mai diverse specii de oameni trebuie neapărat explorată

așa că, ce trebuie să fac ca să intru în religia voastră?

| soriciculapte a răspuns (pentru waldeinsamkeit):

Scuze nu avem prajituri sad aici ne hrănim cu conturi suspendate.

| HotStuff a răspuns:

Persoanele care se afla in depresie sunt mahnite aproape mereu, nu sunt multumiti de viata lor, nu mai gasesc placere in activitatile lor preferate sau alte manifestari. Depresia este o coditie destul de complicata. Si, din pacate, depresia vine la pachet si cu anxietatea. sad