|

Salut cum sa ma ingras, sunt genu ala de copil de 14 ani cu 48 kilograme,mananc mediu, nici mult nici putin,ce sa mananc, ce sa fac? Ce-i drept parintii ma cam pun sa ma misc din colo in coace si na...

10 Raportează Evaluează
Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| a răspuns:

Înălțime?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru sadrian46):

1.70 cred

| a răspuns:

Ești în perioada nu numai de creștere. Acum corpul tău își definește constituția, mai subțire, mai longilin, se pare. Să te îngrași ar însemna să pui pe tine grăsime, ceea ce nu are nici un haz. Pe la 18 ani, te poți gândi dacă vrei să arăți altfel.

| a răspuns (pentru sadrian46):

Daca are 48 kg la 14 ani, va mai creste putin in greutate pana la 18 ani dar aspectul sau fizic va fi cam acelasi daca nu face exercitii fizice, deci mai bine sa faca de acum.

| a răspuns:

Nu trebuie să exagerezi cu mâncarea, ești în perioada de dezvoltare, e important să ai o alimentație echilibrată.

| a răspuns:

Dacă îmi spui înălțimea, te pot ajuta mai bine pentru că le am cu așa ceva.

| explică (pentru Celcestietot):

1.70

| a răspuns (pentru AlexDorinel):

Poți încerca să mănânci alimente mai bogate in calorii dacă vrei să te îngrași. Corpul este în creștere în această perioadă, este normal să nu ai musculatura de exemplu dezvoltata complet și să nu ai atâtea kg cât ai dori.

| a răspuns:

Poti sa iti lucrezi musculatura acasa sau la sala, daca iti permiti(costa cam 80-100 lei pe luna) si sa mananci putin mai mult decat de obicei deoarece corpul va arde mai multe calorii.Gasesti destule exercitii pe internet.Nu incerca sa mananci excesiv ca sa pui grasime pe tine ca n ai sa arati bine.

| a răspuns:

Esti in crestere... si eu sunt la fel. am 16 ani 1, 8 m si 54 kg. apuca-te de un sport ceva de preferat inot.