| Afagdsba a întrebat:

Cum sa nu mai miros urat a transpiratie intr o bluza care nu e din bumbac?
Inafara de dus pentru ca fac tot timpul inainte sa plec undeva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai cum, este soarta bluzelor de material sintetic. Epileaza-ti parul corporal, fa dus inainte de a pleca, foloseste un antiperspirant stick si poarta bluza numai perioade scurte (pana in 8 ore)

| Adry05 a răspuns:

Incearca tot felul de deodorante pana gasesti unul care sa-ti tina bine.

| Raducons a răspuns:

Un antiperspirant din farmacie ar fi indicat si eu pateam la fel, miroseam desi faceam dus inante sa plec undeva, dupa ce am dat nu am mai avut probleme cel putin nu se mai
simtea, probabil ca si cu bluza de bumbac tot asa va fi e o problema hormonala cred.

| francut a răspuns:

Chiar si bumbacul, dar mai ales sinteticele retin transpiratia cu mirosul ei urat. Rade-te (sau epileaza-te) la subrat si foloseste deodorantul (nu in locul dusului happy ) Nu "dri", nu antiperspirant, pentru ca transpiratia va ramane sub piele si vei face furuncule. Spunea cineva mai sus ca un deodorant e 10 lei. Am vazut la Kaufland chiar la 4 lei si cu miros placut. Altele, la 6-7 lei. Incearca si vezi ce-ti place, nu toti avem aceeasi "nas".

| Afagdsba explică (pentru francut):

Nu am parul prea mare subrat
Sa fie din cauza asta?
Stih unii copii care nu miros urat

| Afagdsba explică (pentru francut):

Si nu e faza de deodorant...
Am doua si tot timpul inainte de plecare ma dau cu unul din ele.
Tine cat tine si dupa aia gata.

| francut a răspuns (pentru Afagdsba):

Parul, oricat de putin, retine transpiratia si mirosul.
Nu esti "mai barbat" daca esti paros. Da-l jos.
Sint multi oameni care nu transpira, altii transpira dar fara miros, iar altii transpira "cat un cal" si miros a cartofi inacriti ori mai rau. Depinde de organism. Poate si de alimentatie. Igiena este foarte importanta.

| francut a răspuns (pentru Afagdsba):

Nu toate deodorantele sunt bune. Acum nu mai sunt in comert din alea care decompuneau transpiratia. Dar desi se gasesc foarte rar (interesul fabricantilor) si desi au antireclama, tot cele cu alcool sunt mai bune.

| Afagdsba explică (pentru francut):

Am auzit ca daca imi pun o felie de cartof crud si o tin cateva secunde subrat si ma dau cu deodorant voi scapa de mirosul urat
Si in hainele de bumbac nu transpir deloc

| francut a răspuns (pentru Afagdsba):

Nu am auzit de asta.
Alege solutia numai cu haine de bumbac. Acum iarna, cel putin tricourile imbracate dedesubt. Eu asa fac de multa vreme. PNA, doar pulovere.

| 2007teen a răspuns:

Sunt secretile fiecarui corp, sunt oameni si oameni, poti incerca mai multe feluri de deodorant pana il gasesti pe cel potrivit, pentru mine functioneaza piatra de alaun, de la dm. Daca nu merge, stiu ca e o procedura in care se introduce un ser in glandele de la suprat ca sa opreasca transpiratie, desi nu stiu cat de sanatos e. Inca ceva, hainele sintetice de obicei miros mai repede decat cele din bumbac, poate incerci sa iti cumperi ceva mai putin sintetic.

| anonimul0724 a răspuns:

Foloseste si tu un deodorant
E 10lei.

| Drăgoi_Mario_1994 a răspuns:

Exista la farmacie sau prin malluri un produs care se numeste transpiblock, recomand sa il incerci