| papuciirupti a întrebat:

cum sa scap de flatulenta? nu am băut acidulate de 3 săptămâni, cafea. am băut doar apa și ceai...am avut grija la alimentație și am mâncat doar mâncare gatita, am băut apa călduță cu zeama de lămâie dar degeaba. când sunt la școală nu prea am probleme dar pe seara încep sa vina vanturile și degeaba mai fac dus seara dacă toată noapte ies aere... a devenit un coșmar, nu știu ce sa mai fac sa scap de asta. deci?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| nugasescusernameliber a răspuns:

Evita varza, conopida, fasolea sau alte leguminoase, taratele, fructele dupa mese si guma de mestecat. Fii atent/a si la lactate, incearca o zi-doua sa vezi daca nu e o usoara intoleranta la lactoza.
De ajutor iti vor fi ceaiurile de ghimbir, menta, musetel, fenicul, chimen, rozmarin.
Mananca incet si mesteca bine, pana te reglezi putin evita combinatiile alimentare grele la stomac de genul carne si cartofi, incearca sa mananci o perioada cat mai simplu, chiar disociat.
Si carbunele negru este foarte bun.

| papuciirupti explică:

Am evitat varza, fasolea...am sa încerc și cu lactatele sa vad cum va fi. cărbunele încă nu l.am încercat, am luat kebene

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai mari probleme digestive, neavand bacterii prea sanatoase in stomac si intetsine, probabil distruse in urma unui tratament cu antibiotice si a sucurilor.
Iti recomand probiotice naturale precum chefirul, baut dimineata pe stomacul gol, inainte de masa de pranz si la culcare.
Pentru inceput, probabil ca vei avea o batalie in burtica, dupa care incepe bacteriile bune din chefir se inmultesc si preiau conducerea. Este nevoie de tratament de minim 2-3 luni, luat zilnic, cate 200ml de 3 ori zi, asa cum am explicat mai sus.
Alte probiotice naturale sunt": muraturile, castraveciorii si varza murate doar in saramura (daca au otet nu sunt bune) apoi borsul de putina, sana, laptele batut si iaurtul.
Atentie, pe toata perioada tratamentului, nu se consuma nici un pic de zahar, pentru ca bacteriile rele se hranesc si se inmultesc cu zahar.

| papuciirupti explică (pentru Violleta2022):

Precizez ca înainte beam multe acidulate, și de zahar nu mai spun, ceaiurile și cafeaua le beam foarte dulci....chefirul e soluție și o iau de la farmacie? știu ca mai găsisem ceva de el dar era semințe.

| Violleta2022 a răspuns (pentru papuciirupti):

Chefirul (sau kefir) se gaseste la alimentara sau magazinele naturiste, este un fel de lapte batut, dar are cea mai mare concentratie de probiotice dintre toate probioticele naturale.
Daca faci rost de ciuperca de chefir, poti sa-l pui in lapte si sa-ti faci in casa acest chefir, daca nu, poti sa-l cumperi de unde cumperi: lapte, iaurt, sana...

Asa arata de cumparat:
https://www.google.com.au/......ps?/search

http://www.ro.all.biz/img/ro/catalog/63841.jpeg

Beneficiile chefirului/kefirului :
http://terapii100.blogspot.com.au/......iotic.html

| papuciirupti explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles și îți mulțumesc pentru timpul. pul acordat. asta e cea mai rapida cale de a scăpa de bacteriile acestea?

| Violleta2022 a răspuns (pentru papuciirupti):

Categoric.
Eu fac chefir in casa de ani buni si stiu ce putere are.
Atentie, vei avea un razboi in stomac si intestine in primele 2 saptamani, dar nu abandona, este lupat dintre bacteriile bune si cele rele, dupa care se restabileste ordinea si cele bune vor repopula intestinele.
Daca iti este greu de suportat, ia si cate 1 pastila de Carbune Medicinal Activ, din farmacie, este foarte ieftin dar ajuta in situatii disperate, "adunand" gazele si eliminindu-le fara dureri si fara zgomot.

| papuciirupti explică (pentru Violleta2022):

E destul de riscant, nu mai suport de acum dar sa ma gândesc ca o sa am 2 săptămâni de un adevărat războicrying(((((. ohhh

| Violleta2022 a răspuns (pentru papuciirupti):

Eu ti-am spus ce ti se poate intampla in cel mai rau caz, dar asta nu inseamn ca ti se va intampla tie cu siguranta, poate corpul tau nu este atat de dereglat si vei trece mai usor prin perioada de acomodare.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Fa dus si dimineata.

| papuciirupti explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Am încercat o săptămână și sunt sensibil, sunt bocnă și acum de gripa plus ca încât dimineață și nu prea am timp crying(((

| nugasescusernameliber a răspuns:

*Carbune medicinal am vrut sa zic, scuze.