| AidDja a întrebat:

Salut, cum scap de matreata? am folosit si clear anti matreata si tot fac...ce sampon imi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, este vorba de o dermatită seboreică ( în general, mătreaţa este o formă a acestei afecţiuni )!

TREBUIE să mergi la un control la medicul specialist dermatolog pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat!
Evident, ÎNTÂI mergi la medicul de familie pentru Trimitere la Dermatologie.

Din păcate, aceasta este o afecţiune cronică :(

Deci, NU se tratează definitiv, doar se ameliorează...
Din această cauză, dermatita "reapare", chiar în urma unui tratament potrivit.

Vezi mai multe detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

http://www.doxologia.ro/......-scalpului

http://www.romedic.ro/dermatita-seboreica

"Dermatita seboreica este o afectiune cutanata caracterizata prin cruste (scuame) albicioase, unsuroase sau uscate.

Matreata si scuamele sunt, ambele, forme ale dermatitei seboreice." - SURSA :
http://www.sfatulmedicului.ro/Dermatita/dermatita-seboreica_1343

Deci, ai dermatită seboreică :(

Toate cele bune!

| corbulalbrosu a răspuns:

Am folosit mai multe produse insa in cazul meu se pare ca samponul castigator se numeste Head & shoulders, deoarece din momentul in care am inceput sa-l folosesc am scapat de matreata.

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Inainte de a te spala sa-ti masezi un pic scalpul. Intai si intai dai doar cu apa si masezi *sa nu dai cu unghiile!*
Dupa te dai cu Head & Shoulders *sau sampon normal cu toate ca acesta s-ar putea sa nu dea rezultate daca este unul ieftin* si masezi la fel ca la primul pas timp de cateva minute. Clatesti pana cand esti sigur ca nu mai este nevoie.

Acum o sa ti se para ciudat dar in fine... Poti sa incerci sa te clatesti altfel. Intr-un lighean mai mic sau ceva de genul pui apa calda si putin otet. Clatesti cu apa respectiva in timp ce masezi. Daca nici asa nu scapi atunci nu stiu ce ai putea face. Eu am incercat totul si la mine asta este singura metoda care a mers.

In rest... Spala-te mai des si ai grija cand te piepteni. Nu folosi un pieptene care nu-ti apartine. Cea mai mare greseala pe care o fac multi este aceea ca se piaptana ca disperatii si incearca sa sparga acel "strat" de matreata cu piaptanul. Daca faci asta atunci mai rau faci matreata!

Nu te da cu gel sau daca te dai atunci nu folosi unul ieftin.

Cam atat. Succes!