| DemonSoul a întrebat:

Cum se trateaza anxietatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Asta nu e o boala care se trateaza cu medicamente dupa umilele mele cunostinte.Frica de tine insuti si incapacitatea de a comunica/iritare/blocare uneori cred ca desi e o boala neuropsihica greu de definit doar in unele cazuri pot ajuta cei apropiati pacientului.In astfel de cazuri e mai bine sa consultati un specialist dar nici sa-l duce-ti "la nebuni" nu e cazul! Poate la un sanatoriu daca boala e...I-mi pare rau dar atat pot sa scriu...
ORICUM II DORESC MULTA SANATATE celui... si stiu eu de ce.

| DemonSoul explică (pentru stlucian):

Multumesc pentru gandurile tale! happy Dar chiar eu fac de 1 an cate 1 ora pe sapt ore cu pshihoterapeutul, si a constat ca am anxietate..si si eu simt asta. efectiv vreau sa scap de acesta stare, boala ce o fi, deoarece ma simt mai retras, fricos.

| stlucian a răspuns (pentru DemonSoul):

"a constat ca am anxietate" dar TU vrei sa te vindeci? Terapiile la medic sunt necesare dar uneori pot face mai mult rau decat bine! Insusi prin faptul ca te considera un"bolnav" nu e de un bun augur nici pentru tine si nici pentru cei din jur! Dece sa mergi saptamanal la el cand poti sa incerci sa iesi undeva cu cei apropiati tie si sa incerci iei legatura cu ceva cunostinte mai vechi poate verisori sau prieteni "uitati"! Nu stiu ce ti-a recomandat medicul ala dar daca te tine "legat" de el la suferinta ta nu cred ca e normal. Fugi de doctori si de popi spunea bunicul meu, Dumnezeu sa-l odihneasca, dar nici sa fii ateu nu poti! Un prieten îi spunea nevestei"FII BARBATA big grin Marie"cand se mai văicarea si ea ca femeile.Gandaste ca poti mai mult si in fiecare dimineata priveste-te in oglinda si cauta sa-ti impui o conduita mai lejera! Iti doresc sanatatewinkingthumbs up

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.Eu m-am vindecat de anxietate.Bine ca am fost la un psihiatru, atentie, nu psiholog.Acolo mi-a dat doar un medicament pentru ama linisti dara devaratul tratament este familia, inteșegerea, cineva care sa fie imediat langa tine atunci cand ai stari de frica si teama.Cineva care sa te linisteasca. Dzeu sau cine, a facut ca sa cunosc viitoarea sotie, tot cu aceasta anxietate.Si am stiut ce sa fac.In doi ani, a scapat definitiv si doarme linistita si nici frica nu mai are.In telegrea si cineva care sa fie apropae imediat de tine, sa te linisteasca si sa iti distraga atentia de la ideea aia fixa si sentimentul ca mori.

| DemonSoul explică (pentru anonim_4396):

Multuemsc pentru raspuns! Mi-ai dat curaj!

| anonim_4396 a răspuns (pentru DemonSoul):

U placere, tot ce trebuie sa faci cand ai acele stari de frica este sa ignori, sa te gandesti si la partea frumoasa a vietii. Iubitei ii era teama sa nu moara, a ca are ceva la plamani, ba ca inima, am dus-o sa vada cu ochii ei rezultatele si am facut-o sa inteleaga ca e doar in mintea ei.am cautat intrebari si raspunsuri pe internet, in puterea noptii sa vada cu ochii ei ca multe persoane sufera de anxietate, ca nu e nimic, nu se moare din asta ci doar se chinuie mereu asa.Fiecare avem frica, de ceva anume. Orice om are teama de ceva anume dar nu imediat se gandeste ca o sa moara.Gandul asta trebuie alungat prima data.Controleaza-ti singur starea de panica, de anxietate. lucipeiu@yahoo.com messu meu daca vrei sa mai vorbim, o zi buna.

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Am citit asta de pe net incerca. un studiu facut pe lamaie http://sfatulparintilor.ro/......re-lamai/. Adica m-ai exact 2. Calmeaza anxietatea

Studiile arata ca lamaia are efect de calmare si ajuta la indepartarea oboselii, agitatiei, ametelii, nervozitatii si tensiunii. Inhalarea de ulei de lamaie creste capacitatea de concentrare si tine mintea in stare de alerta. Lamaia poate fi folosita si ca odorizant de camera in birouri, pentru a creste eficienta angajatilor. Daca te simti tensionat, pune pe o batista putin ulei de lamaie si inhaleaza.

Read more: http://sfatulparintilor.ro/......pre-lamai/ Citit si eu nu am incercat. Sper ca te-am ajutat. http://www.tratamentanxietate.ro/
.Bafta.Precizesc ca nu am incercat. doar m-am informat despre fructul acesta, lamaie, si am vazut asta.