| Difference a întrebat:

Daca ai rabdare sa citesti asta si ai avut si tu o problema asemanatoare te rog ajuta-ma!
Am si eu o mare problema. Am 17 ani si de aproximativ un an jumatate ma bat cu o acnee foarte urata. Vara trecuta am fost la dermatolog si mi-a dat un tratament si anume : Dimineata imi curatam fata cu Ivapur si ma dadeam cu un gel, sau ceva de genu' (nu imi mai aduc aminte numele exact) iar seara ma clateam din nou cu Ivapur dupa care imi aplicam Breboxyl pe suprafata cu cosuri. Deasemenea o data la doua zile luam pastile Azitrox. Desi nu eram increzator deloc si credeam ca voi ramane cu ele, tratamentul a dat roade ba chiar ajunsesem sa nu mai am cosuri aproape deloc, foarte putin vizibile. Acest rezultat a fost vizibil in cam 2 luni, dupa care am facut prostia de a nu mai continua tratamentul.
Cert este ca in cateva luni cosurile au aparut din nou, mi se pareau chiar ca arata mult mai inestetic ca inainte. Am hotarat sa continui tratamentul dar nu a mai avut acelasi efect. Ma gandeam ca poate pielea mea s-a obisnuit cu aceste medicamente si de asta nu mai functioneaza, asa ca am incercat si alte soltuii anti cosuri. Am inceput sa ma dau cu Skynoren dimineata si seara, dar la fel nu mi se parea ca isi face atat de bine treaba (in tot acest timp am folosit si Ivapur, dar acesta este doar un gel de curatat si nu cred ca are importanta decat in pastrarea pielii mele curate). In fine, dupa ce am vazut ca nu am rezultatele dorite, in mai anul acesta am hotarat sa merg din nou la dermatolog, dar la un altul.
Cand a auzit ce tratament am primit de la fostul dermatolog si ca m-a pus sa iau pastile Azitrox mai bine de cateva luni a spus ca nu este in regula, deoarece pastilele se trebuie luate mai mult de 2 luni. Acesta mi-a prescris un alt tratament, anume:
Seara ma dadeam pe fata cu Skynoren si luam cate o pastila de Roaccutane (acestea sunt unele din cele mai puternice pastile anti-acneice, care pot avea de asemenea si efect secundare foarte grave) iar dimineata ma curatam cu Ivapur.
Am facut tratamentul vreme de 1 luna, iar apoi am revenit la control. S-a uitat la fata mea dupa care mi-a dat acelasi tratament, numai ca in loc de Skynoren seara imi dadeam cu un preparat farmaceutic care ar fi trebui sa ma ajute sa scap mai repede de petele rosii ramase de la fostele cosuri.
Am facut acesta tratament vreme de o luna si am revenit din nou la control. De data aceasta am fost profund dezamagit de ce mi-a spus. Mi-a spus sa continui cu acelasi tratament, dar in loc de o pastila de Roaccutane pe zi sa iau doua, una dimineata si una seara. (am fost oarecum stupefiat intrucat acum 2 luni de zile cand am inceput tratamentul chiar ea mi-a spus ca pastilele nu trebuiesc luate mai mult de 2 luni, ea marindu-mi doza acum). Nu i-am mai spus nimic, am aprobat tot ce a spus si am lasat-o in pace. De atunci nu mai fac tratamentul ei, si inca sunt disperat. Am mai incercat inca o solutie, sa imi iau analize din cosurile de pe fata si sa vad ce antibiotic le-ar distruge, dar la analize nu a iesit nimic.
Va rog din tot sufletul, daca ati fost la vreun dermatolog si daca v-ati comfruntat si voi cu acneea, spuneti-mi ce tratamente v-au prescris voua si daca a avut rezultate. In momentul de fata pot spune ca nu mai am foarte multe cosuri, dar se vad pete rosii si semne lasate de ce era o data, care dupa parerea mea sunt mult mai inestetice ca inainte.
Ma gandeam sa incerc si Zynerit, am auzit ca ar fi bun, dar pur si simplu nu stiu ce sa mai fac...
Pe maini si pe fata ma spal foarte des, deci nu e o problema cu igiena mea. Deasemenea poate fi o problema hormonala si mai mult ca sigur este, dar totusi, trebuie sa existe un tratament care sa-mi faca si mie fata mai "normala".
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BIOO a răspuns:

Da-mi mesaj pe lazarescu_constantin (id messenger) sa-mi raspunzi la mai multe intrebari cu privire la a ta problema de sanatate. Este grav ce va recomanda acesti medici, mai ales ca acele pastile fac parte din lista MEDICAMENTELOR INTERZISE IN ALTE TARI pe piata/farmacii pentru ca provoaca chiar decese/pot cauza moartea si boli psihice/depresivitate, ca si in cazul fiului lui Florin Calinescu (care s-a sinucis si facea tratament cu roaccutane contra acneei). Da-mi mesaj urgent, ca sa facem o detoxifiere a organismului, ca acele pastile sa nu aiba timp sa-ti distruga pana si organismul. Este strigator la cer ce pot face unii medici cu viata unui om! Iti voi recomanda ce sa iei si iti vom rezolva problema in maxim 3 luni de zile! O zi buna!

3 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Poate e stafilococ...
Eu am facut tratament cu sotret timp de 6 luni. acum am scapat de cosuri dar am ramas cu cateva pete care sper sa treaca cat mai curand.
ai putea sa incerci si medicamente naturiste dar nu stiu, poate e ceva mai adanc, de asta am zis ca poate e stafilococ. fa-i teste pentru asta.

| OoBunnyoO a răspuns:

Sincer nu stiu ce sa iti zic, eu am avut o prietena care a avut aceeasi problema ca si tine, ea, daca nu ma insel, a avut un microb in sange. A urmat un tratament pentru acel microb, apoi a inceput sa ia anticonceptionale in cazul problemelor hormonale, care vorba ta pot cauza probleme de genul acesta. Din cate am inteles esti baiat, deci anticonceptionalele la tine nu sunt o varianta, totusi s-ar putea sa ai un microb asa ca incearca sa nu mai te dai doar cu creme si sa "sapi mai adanc". Ai insa mare grija cu tratamentele impotriva acneei, pe termen lung pot provoca diverse dereglari hormonale care pot duce la depresie. Mult noroc si sper sa rezolvi problema.

| Domnisoaraindragostita a răspuns:

Buna, nu stiu daca te ajuta cu ceva raspunsul meu, dar; Cu 2 ani in urma veam pe frunte niste cosuri urite si marunte parca erau fire de nisip.Am incercat tot felul de cremuri dar nu ma-u ajutat, am mers la dermatolog mi-a curatit fata vreo 2 saptamini cu azot si pe urma mi lea scurs chiar dermatologul.Eu as zice sa mai incerci si la alti medici. Sper sa te ajute si sa scapi de acnee.Stiu cit sunt de nesuferite.