| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca am fluoroza (in perioada când mi s-au dezvoltat dintii am avut o cantitate mare de fluor in corp și mi-au apărut pe dintii definitivi niște pete albe micute)in timp acele pete mai pot avansa? Adica după ce mi-a crescut dintele petele cauzate de fluoroza mai pot avansa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Depinde.Daca esti sigur ca au fost cauzate de fluoroza iar acum nivelul de F este unul normal, atunci nu ar trebui sa avanseze.
In cazul intoxicatiei continue cu F, atunci da, petele se pot extinde.

10 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doar medicul dentist stie, l ai intrebat?

| Floridori a răspuns:

Acele pete nu dispar de la sine.
Mergi la un stomatolog si in urma conversatiilor cu acesta, vezi ce ti se potriveste mai bine.In principiu, exista doua optiuni: microabraziunea sau albirea dentara. Daca aceste doua tehnici nu dau rezultate, atunci doar fatele dentare sunt o optiune pentru problema ta.

| AndreySebY123 explică (pentru Floridori):

Dar dacă nu le tratez vor avansa?

| AndreySebY123 explică (pentru Floridori):

Cum imi dau seama daca încă mai sunt intoxicat cu fluor?

| Floridori a răspuns (pentru AndreySebY123):

Din moment ce stii ca este vorba de fluoroza si nu altceva, atunci inseamna ca esti si constient care a fost sursa ingestiei suplimentare de F.Din moment ce ai eliminat factorul determinant, atunci in timp, poate si ajutat de administrarea vitaminelor D si C, care ajuta la absorbtia fluorului, ajungi la un nivel normal de F in organism.
Din pacate, un nivel toxic de F nu da simptome de moment, iar efectele pot fi observate doar atunci cand s-a instalat deja o problema.

| AndreySebY123 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult! Daca i au cate o vit C in fiecare zi crezi ca o sa mi se regleze nivelul de fluor? Apa plata de la robinet contine F?

| Floridori a răspuns (pentru AndreySebY123):

Apa de la robinet din majoritatea localitatilor din Romania, nu este tratata cu F, dar depinde de zona in care locuiesti.Te poti informa pe internet de acest aspect.
Nu stiu sa iti zic in cat timp ajunge la normal pentru ca asta depinde de nivelul actual de F.
Dar tu esti sigur ca e vorba de fluoroza? Ti-a spus un stomatolog, un medic? Esti sigur ca la un moment dat, aportul de fluor a fost excesiv?
Ma gandesc ca acele pete albe pot avea si alte cauze.

| AndreySebY123 explică (pentru Floridori):

Din ce alte cauze pot fii? Eu cred ca sunt cauzate de F pentru ca in copilărie cand mi au crescut dintii de finitiv când ma spălăm pe dinti am înghițit foarte multa pasta de dinti ca îmi plăcea gustul ei.winking

| Floridori a răspuns (pentru AndreySebY123):

Atunci da, asta este cauza, fara indoiala.
Daca de atunci, ai renuntat la ingestia de F, atunci cel mai probabil in corp deja exista un nivel acceptabil si sigur de F.
Alte cauze pot fi: demineralizarea sau unele anomalii dentare.
Dar in cazul tau, sigur asta este motivul.

| Floridori a răspuns (pentru AndreySebY123):

Depinde.Daca esti sigur ca au fost cauzate de fluoroza iar acum nivelul de F este unul normal, atunci nu ar trebui sa avanseze.
In cazul intoxicatiei continue cu F, atunci da, petele se pot extinde.

| 123123NONAME123123 a răspuns:

Daca nu ai nivel de fluor mai mare in continuare, din cate stiu, nu ar mai trebui sa creasca deoarece reactile chimice ar trebui sa se incheie, dar vorbeste cu dentistul.