| NoName321028 a întrebat:

Salut! Daca am un dinte plombat (incisiv) cu nerv imi pot pune fațeta dentara? Este plombat pe partea care se vede dar mai este smalt pe margini. A fost plombat pentru ca am avut o problema cu smalțul (se macina)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Buna! Fatetele nu se pun peste plombe. Dar in functie de marimea locului cu plomba se poate face o fateta sau o coroana dentara

| NoName321028 explică (pentru Dintrebare):

Dar dacă se îndepărtează plomba se poate pune fațeta?

| Dintrebare a răspuns (pentru NoName321028):

Da, se da jos plomba si apoi se pune fateta. Am inteles ca unii medici pun fateta si peste plomba, dar se pare ca nu ar fi tocmai bine pentru ca dintele plombat poate dezvolta o carie sub plomba si atunci e mai complicat de rezolvat

| NoName321028 explică (pentru Dintrebare):

Dar dacă ma spal foarte bine pe dinti tot o sa se facă carie?

| Dintrebare a răspuns (pentru NoName321028):

Exista posibilitatea ca un dinte tratat sa dezvolte o carie sub plomba din alte motive decat igiena, de exemplu pentru ca nu a fost suficient de bine curatata caria initiala.

| NoName321028 explică (pentru Dintrebare):

Mulțumesc! Dar nu a fost plombat pentru ca avea carie ci pentru ca se macină smalțul.

| Dintrebare a răspuns (pentru NoName321028):

Da, am citit gresit eu. Atunci cu atat mai bine ca iti pui fateta pe acel dinte. De obicei se macina din cauza obiceiurilor alimentare gresite, igiena gresita sau scrasnirea dintilor. Cu fateta o sa fie protejat de toate astea. Sanatate iti doresc!

| NoName321028 explică (pentru Dintrebare):

Mulțumesc mult! Daca a fost plombat pentru ca se macina se poate lasa plomba acolo?

| Dintrebare a răspuns (pentru NoName321028):

O sa dea jos plomba mai mult ca sigur.

| NoName321028 explică (pentru Dintrebare):

Mulțumesc mult! Și mai am o întrebare dacă nu te superi. Fateta se poate lipi pe dentina? Si se mai poate caria dintele pe sub fațeta?

| Dintrebare a răspuns (pentru NoName321028):

Da, dintii se slefuiesc inainte de aplicarea fatetelor, deci se pierde din smalt si dentina oricum. Dar cel mai pun tratament o sa il primesti dupa ce medicul vede exact care e starea dintelui. O sa optimizeze tratamentul pentru cazul tau particular.

| NoName321028 explică (pentru Dintrebare):

Mulțumesc!

| NoName321028 explică (pentru Dintrebare):

Mai am o întrebare! Daca am 15 ani imi pot pune fațeta?