| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva are SIDA(HIV) cand se duce sa isi faca acele analize (de ii zice ca e anemic si chestii de genu) In caz ca are SIda apare acolo?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa faci o distinctie importanta: pacientul infectat cu HIV va face SIDA dupa un interval variabil, cuprins intre 6 luni 20 de ani (fara tratament). In toata aceasta perioada totul va fi normal, in afara de testul pentru HIV (care se face numai cu acordul pacientului si nu intra in seturile uzuale de analize).
Dupa declansarea SIDA, pacientul poate avea suplimentar niste modificari in hemograma (limfopenie), dar care nu sunt specifice, asa ca diagnosticul nu se poate face sau suspecta strict pe baza anlizelor da sange. Singura cale de a afla daca cineva are HIV sau SIDA este sa faca testul special de sange (nu analize uzuale)

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, se fac analize speciale