| BuGsstormbunny a întrebat:

Salut, daca in septembrie am suferit un accident in care mi-a fost sectionata o artera de la un deget, si apoi 3 luni am luat Aspenter in fiecare zi, exista riscul sa am acum tromboza? In octombrie, noiembrie mai aveam uneori durere cand intr-un picior cand in altul, dar acum nu mai am absolut nimic. Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Aspenter contine acid salicilic ("aspirina"), care are efect anti-tromboza.
Deci, de la el n-ai facut, in nici un caz, tromboza.
Durerile pot proveni de la nervii principali stransi de tendoanele din zona lombara, care pleaca de la coloana spre picioare. Asemenea simptome mai am si eu din cand in cand si le rezolv cu miscare (mers fortat) sau cu diclofenac gel uns pe spate (zona lombara).

| BuGsstormbunny explică (pentru Bula):

Știu, asta zic ca Aspenterul contribuie la anticoagularea sangelui. Nicidecum nu provoacă tromboza, o previne.

| Bula a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Tu ai intrebat exact invers, formand intrebarea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Trei luni, așa de mult? Măcar, ai luat la recomandarea medicului?
Caută și citește pe internet despre simptomele specifice trombozei (zone roșiatice pe membrele inferioare, dureri severe, disconfort in zona afectată, dilatarea venelor cutanate situate în partea anterioară a gambei, instalarea febrei etc)
Dacă tu nu prezinți nimic din toate acestea, suferi doar de panică.
Dacă ai nedumeriri, du-te la medicul de familie.

| BuGsstormbunny explică (pentru floresdemayo):

Nu, nu ma panichez. Am luat 3 luni Aspenter la recomandarea medicului pana in decembrie, si in alea 3 luni ma mai dureau picioarele uneori. In prezent nu am absolut nimic, nici atunci nu aveam doar durere, nu si roseata, umflare.

| floresdemayo a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Nu ai nimic. Nu ai nicio o vârsta înaintată, nici afecțiuni maligne, nici supraponderal nu esti, nici varice, și nici însărcinat nu ești. tongue

| BuGsstormbunny explică (pentru floresdemayo):

Nu, doar am avut un traumatism la degetul mare de la mana, cu sectionare de artera. Acum e aproape ca nou degetul.

| floresdemayo a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Și ce-i cu asta? Și eu am avut un deget rupt la picior și mi s-au dat anticoagulante, zece zile, parcă.
S-a vindecat. Mi se pare ciudat că ortopedul care ți-a dat tratamentul, nu ți-a spus să revii la control, după ce-l termini. Fă-ți o programare, ar fi bine să ți se facă o radiografie, să vezi dacă s-a vindecat frumos, măcar pentru liniștea ta.

| BuGsstormbunny explică (pentru floresdemayo):

Am fost la control la ortoped, osul a zis ca e in curs de consolidare. In schimb, am avut 3 luni de luat Aspenter. Al meu a fost taiat degetul aproape de tot.

| floresdemayo a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Ce zici, măi? Amputat, aproape de tot?!

| BuGsstormbunny explică (pentru floresdemayo):

Asta a fost in septembrie, am fost operat si totul e ok acum. In noiembrie am fost la control, osul e recuperat. Totul e bine.

| floresdemayo a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

Și atunci? Dacă te simți bine, de ce te legi la cap fără să te doară? happy