| Anonim2000288282 a întrebat:

Salut, dacă ma apuc de exerciții fizice mai cresc în înălțime?◇Exerciții gen flotari. abdomene, genoflexiuni♤

Am înțeles ca dacă pui masa musculara numai crești în înălțime sau crești mai puțin...

PS:Fac 15 ani în 4 zile..am 176cm.(vreau sa ajung măcar pana la 180)

Funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să nu mai vrei, că vrei degeaba. Nu poți rezolva prin voință și acțiune. Depinde de hormonul de creștere, care este secretat tot mai puțin pe măsură ce înaintezi în vârstă.

| Celcestietot a răspuns:

Da, este posibil, dar nu vei creste cu mult.

| TheStrategist a răspuns:

Da, o să te ajute să mai crești. Dar depinde și cât de înalți sunt cei din familia ta în mare parte. Dacă mănânci sănătos (adică mai puțin fast food), faci sport și dormi aproximativ 8 ore pe noapte, îți întreci și părinții cu câțiva cm dacă nu i-ai întrecut deja. Ai timp să mai crești până la 18-21 de ani, măcar 1 sau 2 cm pe an.

| 19flo79 a răspuns:

Sporturi precum baschet sau handbal ajuta sa te inalti, de la facut sala chiar nu stiu... happy