| Unuseranonim a întrebat:

Salut! Daca mi s-a ciobit dintele din fata si am vazut ca este o procedura prin care iti pune un material si arata ca si cum nu s-a intamplat nimic, cam cat ar costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Stomatologii au demult o procedura simpla si frumoasa, prin care-ti pun o pasta asemanatoare cu dintele tau, care se intareste acolo unde este pusa si acopera spartura din dinte, aratand la fel ca dintele tau original.
Depinzad de cat de mare este spartura si cat de mult este de curata, poate costa intre 100 si 1000 lei.
Dar pretul il poti afla la orice cabinet stomatologic, fiindca unii medici au preturi mult mai mici ca altii.

| relian a răspuns:

Se cheama plomba si nu costa cine stie ce.Dar daca densitu nu-i meserias, poate cadea f usor.
Cel mai indicat ar fi sa repare, apoi sa imbrace tot dintele ala, asa o sa te tina multi ani.
Nu recomand sa pui coroana la dinte, mai degraba sa puna pomba doara si atit.
Asa ca mergi la dentist si ala iti spune cit te costa.Preturile difera fctie de clinica, cabinet, dentist, s, au specialist, locatie bla bla.

| Frank51 a răspuns:

Welcome to century 22.

| tudorvolcano a răspuns:

Dacă mai ai bucata de dinte, ți-o pot lipi la loc. E preferabil altor materiale.

| Unuseranonim explică (pentru tudorvolcano):

Nu am, dar ma jeneaza rau. Se simte tais cand ati g cu limba. Sunt interesat de pretul repararii unui dinte cioblit. Arata foarte inestetic…