| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, daca port lentile de contact mi se va recapata vederea in timp? Adica ca la ochelari?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cine te a mintit ca daca porti ochelari iti revine vederea. Miopia se trateaza doar prin. operatie si cam atat. Ochelarii sau lentilele te ajuta sa vezi si boala sa nu progreseze

| Mclaren12 a răspuns:

Vederea se poate vindeca prin exercitii si o alimentatie sanatoasa bogata in vitamina A care este foarte importanta pentru ochi. N-ai nevoie de operatii si ochelari, ci fe bani pentru o alimentatie sanatoasa si multa vointa si perseverenta. Ochelarii si lentilele iti indeapta vederea atat timp cat le porti, atat.

| Victoria18 a răspuns:

Da, daca sunt facute special pentru corectare da, daca sunt din alea care te ajuta doar sa Poti vedea nu

| petitconseil a răspuns:

Vederea nu se mai recapata in timp, iar ochelarii sau lentilele de contact sunt facute anumit pentru a nu se agrava boala ochilor, ca sa nu ajungi sa porti dioptrii din ce in ce mai mari sau mai mici. Eventual poti folosi vitamine care ajuta la mentinerea sanatatii ochilor.

| iamprettybored a răspuns:

Ochelarii nu te fac să îți recapeti vederea, ci doar îți corectează vederea, adică atunci când îi ai la ochi vezu clar cu ei, dar dacă nu îi mai porți nu vei mai vedea la fel de clar.
La fel și lentilele. Lentilele au tot doar rolul de a corecta vederea, doar că le pui direct pe ochi, în rest nu e nicio diferență.
Nu îți vei recăpăta vederea în timp nici de la lentile, nici de la ochelari. Ele doar te ajută să vezi clar atâta timp cât le porți.

| TsukushiMakino a răspuns:

Depinde, daca esti inca in perioada de crestere, este posibil sa ti se refaca vederea. Daca nu, doar prin operatie.