| AlexBmxRider a întrebat:

Daca tata are grupa de sange a2 pozitiv si mama a2 negativ, eu ce grupa de sange am? Pot sa fiu anemic? Am 13 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexBmxRider explică:

In sistemul ABO, poti avea grupa A2 sau grupa 01, nu altele.

In sistemul Rh, poti avea Rh pozitiv sau negativ, depinde daca tata e homozigot sau heterozigot pentru gena Rh-ului. Dar sigur ai mostenit si gena recesiva pentru Rh negativ (chiar daca nu se manifesta si ai Rh pozitiv), pe care o poti transmite urmasilor tai.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexBmxRider):

L-ai lamurit bustean cu termenii astia tehnici ai tai.

| Empathizer a răspuns (pentru darrio2007):

Nu-i jigni inteligenta. Are 13 ani, pune intrebari coerente si scrie corect gramatical. Are o inteligenta normala, pe care se vede ca e obisnuit sa o foloseasca, lucru mai rar in ziua de azi. Nu cred ca il deranjeaza o explicatie care include cativa termeni tehnici.

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cu siguranta ca ai grupa A2.Dar daca esti sau nu amenic poti sa afli numai daca iti faci niste analize de sange! Este doar o intepatura!

| darrio2007 a răspuns:

Lasa ca peste un an iti scoti buletinul si ai sa afli cand scoti grupa sanguina.

| pnker a răspuns (pentru darrio2007):

Nu se mai fac analizele de sange atunci cand iti faci buletinul. Stiu ca inainte asa era dar s-a scos de mult.

| michael5813 a răspuns:

Dragul meu tu chiar trebuie sa-ti bati capul cu niste chestii care nu au nici o legatura cu varsta ta!? ai avut tu vreo problema de sanatate care sa te faca se te gandesti la asa ceva!? fi pe pace si nu-ti mai astfel de "probleme" mergi si te distreaza cu prietenii ca e VACANTA eu la varsta ta aveam chiar si o prietena (tocmai invatam sa sarut ) nu mai pleca urechiusa la tot felul de experti!

| mixxjim a răspuns:

Cele mai mari sanse sunt sa ai si tu a2, dar nu-i 100% obligatoriu, poti avea si grupa sanguina a vreununia dintre bunici. anemic poate fi oricine, nu are nicio legatura cu grupa de singe a lui sau a parintilor lui happy anemia inseamna o cantitate de fier in singe mai mica decat cea normala. poti sa-ti faci niste analize de sange daca crezi ca ai probleme si-ti faci si grupa sanguina, nu este o analiza scumpa si se poate face oriunde.

| Empathizer a răspuns:

Anemia nu are nicio legatura cu grupa de sange. Exista insa si anemii mostenite genetic, cum sunt talasemiile, in zona noastra. Daca unul din parintii tai e purtator al unei gene pentru o astfel de anemie, poti fi si tu purtator. Boala, adica anemia majora, o faci doar daca ambii parinti iti transmit gena defecta (dar pana acum ai fi fost deja pe transfuzii de ani de zile, daca aveai talasemie majora). Daca mostenesti o singura gena defecta si o gena normala, nu faci efectiv anemie, dar vor fi mici semne pe hemograma toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai dupa tata-l tau si nu sunt sanse sa fi anemic daca ai mult calciu...winking...happy

| AlexBmxRider explică:

Multumesc de raspunsuri.

| pnker a răspuns:

Cel mai probabil vei avea tot A2. Exista totusi o sansa foarte mica (probabil in jur de 10% ) sa ai grupa O1 in cazul in care ambii parinti ai tai au gena recesiva pentru grupa O1. Oricum, nu are legatura cu anemia. Dar din cate zici tu, mama ta are rh negativ si tatal tau rh pozitiv, asta inseamna ca cel mai probabil esti singur la parinti, am dreptate? Pentru ca in astfel de cazuri a doua sarcina e riscanta, fapt ce sigur il stiu si ei de la medici. Mai multe detalii vei afla intr-a 12a la biologie tongue

| Empathizer a răspuns (pentru pnker):

Riscuri la a doua sarcina pot exista doar daca copilul din prima sarcina are Rh pozitiv, iar mama cu Rh negativ nu a facut tratament cu imunoglobuline anti-Rh la nasterea lui. Daca primul copil are Rh negativ, ceea ce nu e imposibil in situatia data, sau daca mama a facut acele imunoglobuline specifice la nastere, atunci nu s-a izoimunizat si poate face in siguranta alt copil.

Asta nu inseamna ca intrebatorul nostru nu poate fi singur la parinti si din alte motivehappy