| AndreySebY123 a întrebat:

Salut! Daca un tratament de canal nu este efectuat corect ce se intampla? Adica acea linie care se vede pe radiografie este pana la radacina dar nu este accentuata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi inapoi la stomatolog si arata i lui, de ce ne zapacesti pe noi? Cu ce ti am gresit noi?

| Răzvi42 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Mi-ai luat vorbele din gand laughing)) ce suntem noi, doctori? laughing))

| AndreySebY123 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Daca nu vrei sa răspunzi nu esti obligat...

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AndreySebY123):

Nu sunte m medici nu este vorba ca nu vreau sa i ti raspund, dar ce sa i ti spun daca nu stiu, tu esti sanatos la cap? In loc sa astepti tratamente de pe intrenet, mergi la el sa te consulte si cu tratament dat de el te vindeci, asa stai si se va agrava situatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca dintele e sigilat bine, nu se intampla mai nimic.
Mai rar apare o infectie dupa un tratament de canal.
Din moment ce nu mai exista un aport nutritiv acolo la radacina pentru ca nervul a fost scos, riscul de infectie exista, dar e mic, materialul de gutaperca introdus in dinte (linia alba) sigileaza foarte bine si igiena orala corespunzatoare previne orice infectie.

| sweetys a răspuns:

Dacă nu este efectuat corect și lucrarea este terminata, ai șanse de 100% sa faci o infecție urata și sa o iei de la capăt cu lucrarea.

| AndreySebY123 explică (pentru sweetys):

Ok! Dar il am de 2 ani si nu am avut nicio infectie. Inseamna ca este efectuat corect?