| Bloock a întrebat:

Salut, daca vrei sa slabesti mersul la sala te ajuta? Adica cresterea in masa musculara nu impinge grasimea in afara si te face mai mare decat esti deja? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca vrei sa pierzi grasime trebuie sa fii in deficit caloric, nu poti depune ceva daca esti pe minus, tu poti face economi de bani fiind pe minus?

| RoCkKiD a răspuns:

Ajuta dar tot trebuie sa tai din calorii.

Ca idee, cresterea masei musculare creste si numarul de calorii pe care organismul tau le cosuma in repaos deci arzi mai multe calorii fara sa faci nimic dar fara dieta nu o sa scazi.

Cat despre impingerea grasimii, e clar ca n-ai idee cat de greu se pune masa musculara. Pana ajungi tu sa pui atat de multa masa musculara incat sa te temi ca impinge ceva nu o sa mai ai intrebari din astea.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Mersul la sala crește greutatea corporala. Dacă vrei sa slăbești și sa mergi la sala înseamnă că trebuie sa îți faci o dieta bazată pe proteine și fibre însă sa te afli în deficit caloric. Daca îndeplinești aceste 2 criterii, poți face sala, sa ramai la aproximativ aceeași greutate și sa scapi de grăsime. Teoretic, practic vor trebui multe ajustări. De asemenea, în primul an de sală vei pune mai mult decât vei pune vreodată deci așteaptă-te să pui kilograme.