| MmoooTtttt a întrebat:

Salut, dau funda pentru cel mai bun raspuns.
Cum as putea sa slabesc grasime, dar fara chestii de alea - sa-mi calculez caloriile sau chestii de genu, ca nu prea sunt eu cu calculele alea, si nu cred ca as putea face asta in fiecare zi.
Daca ati putea sa ma ajutati sa imi spuneti ce nu ar mai trebui sa consum sau ce nu e bine sa consum si ce ar trebui sa consum mai mult.Si sa pierd cat mai putina masa musculara ( stiu ca daca vreau sa slabesc grasime, nu am cum sa nu dau jos si din masa musculara, dar cat mai putin daca s-ar putea si stiu ca ar trebui sa mananc si multe proteine/carbo).Mai ales ca eu m-am lasat acum ceva timp de exercitii cu ganterele dar as vrea sa ma reapuc, dar as vrea sa slabesc si din grasime, ca am ceva grasime.
Am 14 ani, aproape 15 si am grasimea corporala de 18-19% sau ceva de genu. Am mai auzit de la altii ca nu ar trebui sa fac chestii de astea la varsta mea, ca ar trebui sa mananc ce imi face familia, dar eu asta as vrea sa fac si este alegerea mea.
As fi foarte recunoscator daca m-ati ajuta si daca ar vrea cineva sa ma ajute mai mult, sa-mi dea mesaj in privat sa vorbim mai mult si sa ii spun si tot ce consum eu, sa vad daca este bine sau nu(eh, cel mai probabil nu ) sau lucruri de genu. Sanatate happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Eu isi garantez in numele stiinteti ca indiferent de cea vei manca conteaza doar caloriile, indiferent de aliment, treaba e simpla, cu toti avem nevoie de energie ca sa existam, avem o rata metabolica de exemplu 1500 de calorii, daca consumi 1500 nu te vei ingrasa.slabi,deci ce sa facem? ori mancam mai putin ori facem mai mult efort, simplu, daca ai 1500 de calori rata metabolica si consumi 2000 vei fi pe minus, 500 de calorii =grasime, masa musculara daca nu oferi proteine organismului, pentru a arde grasime vom consuma mai multa carne, daca nu consumam carne vom scapa de masa musculara

2 răspunsuri:
| comyne a răspuns:

Incearca sa faci sport, genoflexiunile ajuta foarte mult-100 pe zi, ai putea manca numai fructe si legume sau sa ti un fel de post(una din prietenele mele e obligata de parinti sa tina post si e slaba os), numai manca grasimi si daca nu reusesti incearca ceaiuri de slabit

| Cosmin86 a răspuns (pentru comyne):

E o mare CRETINITATE sa mananci doar fructe si legume! Ai nevoie de PROTEINE (piept de pui, vita, etc.), de grasimi sanatoase (nuci, masline, somon, etc.).

+ ca fructele ingrasa, au fructoza care ingrasa ca ORICE tip de zahar.

Nu mai repetati ca niste moare stricate "fructe si legume".