| anonim_4396 a întrebat:

Salut, de 2 ani ma lupt cu halena cronica, am 15 ani, vreau sa imi fac si eu o prietena intr-un final si as vrea sa scap de probleme de genul cat mai repede. Am inteles ca mirosul vine din stomac, din cauza acidului gastric. Intrebarea mea este : ce fel de alimente trebuie sa consum sa imi revin cu chestia asta odata pentru totdeauna? Ceapa si usturoi nu mananc pentru ca imi vine rau cand consum. Ca o paranteza ar fi ca am mereu limba "ingreunata", gen e alba si cu, crapaturi, chiar daca respect zilnic igiena orala, nu stiu ce sa mai fac sa scap de prostiile astea care dupa mine vin ca un ghinion de soarta la "usa" omului. Dau funda pentru un raspuns civilizat si care imi este de ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu însumi am avut tendința într-o perioadă să am un miros specific mai pronunțat, unii ziceam că eu miros a frunză de nuc.
Am reușit să scap de asta după 20 de zile de cură de slăbire în spital, când am mâncat cam 1/3 - 1/5 din rația obițnuită și am avut și 3 zile de post numai cu apă.
Alimentele care fac miros, sunt cele care putrezesc ușor în stomac, gen carne. Să elimini carnea sau să mănânci mai rar, fiartă, nu prăjită, o dată pe săptămână sau să o înlocuiești cu pește.
Să ai cel puțin o zi de post terapeutic numai cu apă, sau cu suc de legume sau fructe, dar făcut de tine acasă. nu de la magazin cu alte chimicale în el.
Să bei destulă apă între mese, care curăță organismul.

16 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Se spune ca daca renunti la alimentele de origine animala si mananci numai mancare vegana vei scapa si de aceasta problema.
E un pas mare, cred ca o sa iti ia ceva sa faci aceasta decizie, asa ca pana una alta incearca pasta de dinti Lacalut.

| Bondarel99 a răspuns (pentru TheGentleman):

Stiu, si eu am incercat cateva luni si mi-a cazut jumate din par. Nu e pentru oricine, asta e clar, dar nu poti sa negi ca unora le merge foarte bine. Si chiar ajuta in problema de mai sus si in cazul dereglarilor hormonale.

| TheGentleman a răspuns (pentru Bondarel99):

Cu moderație, da. Cu toții avem perioade când mâncăm vegetarian (mai ales pe timpul verii și în posturile de peste an.) happy

| MadRaven a răspuns (pentru TheGentleman):

Nu cred că experiența personală a unui singur om trebuie luată drept regulă. Ar trebui să ne orientăm spre studii în masă, făcute pe un număr mare de oameni și pe o perioadă mai îndelungată (nu o lună, corpul are nevoie de timp să se obișnuiască la un stil de viață nou pentru că iese din zona lui de confort; o lună poate fi o perioadă de tranziție prea scurtă pentru mulți oameni).
De la a spune că,, eu nu aș vrea să fiu vegan" la a sări la concluzia că veganismul e o porcărie e totuși cale lungă. Eu nu pot să mănânc fructe că mă ia cu rău, dar nu mă apuc să zic că trebuie desființate și că sunt dăunătoare ca și aliment. Stomacul meu e sensibil la ele și nu le agreează, e problema mea, dar realizez că sunt sănătoase.
Nu e un secret că mai nou carnea are efecte dăunătoare și că nu e cel mai indicat aliment. Spun mai nou pentru că ce găsim noi acum în supermarket e foarte diferit de carnea pe care o mâncau bunicii noștri tăind animalele din grădină. Sunt sate prin Italia unde toată lumea e vegană, nu gãsești carne sau lactate de origine animală în supermarket și o duc foarte bine. Sunt culturiști vegani și o duc foarte bine. Exemple se găsesc de ambele tabere.

| Aube a răspuns (pentru Bondarel99):

De ce? Crezi ca legumele nu putrezesc? Daca nu le tolereaza, ar putea fi si mai rau.

| sadrian46 a răspuns (pentru TheGentleman):

Dacă declari că veganismul este o porcărie, fără să te documentezi în domeniu, asta dă dovadă de prostie, care te face să decedezi mai repede decât ar fi cazul. Mie mi-ar părea rău să se întâmple asta.
Pentru aceasta eu te invit să vizionezi acest videoclip.
https://www.youtube.com/......tps?/watch

| sadrian46 a răspuns (pentru TheGentleman):

Toate studiile care arată avantaje pe sănătate spun că vegetarianismul ar putea sta la baza riscurilor mai mici de boli, dar nimic nu e clar momentan. Adaug aici că există studii care leagă vegetarienii de risc înalt de cancer prin mutație ADN, de boli mintale și multe altele.
La acest comentariu vag al unui medic, e am replica vieții.
Populațiile care consumă carne excesiv mor repede, iar cele care sunt preponderent vegane sunt longevive. Acesta este studiul la termen lung care arată că veganismul nu este o porcărie.

| TheGentleman a răspuns (pentru sadrian46):

Una este vegetarianismul, alta este veganismul.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la dentist si incepe cu un detartraj, si acolo medicul o sa i ti spună ce trebuie sa mai faci, periajul dintilor de 2 ori pe zi dimineata si seara sa te speli pe dinti, sa clătesti gura cu apă de gură listerine sau oral B care alungă microbii din cavitatea bucală din gură adica si va curața limba, mirosul gurii vine si din gît daca ai amigdalele inflamate, daca ai carii la măsele alea miros deoarece se infecteaza, si apoi de la stomac dar in primul rind trebuie dentist sa curete bine dintii prin detartraj cu aparatură moderna, si după un consult orl sa vada medicul cum stai cu nasul polipi si cu gîtul.

| Iote a răspuns:

E inutil sa-ti mai raspund. @sadrian46 a dat un raspuns bun.

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Si, "limba incarcata" e semn al ficatului gras. Deci...

| sadrian46 a răspuns (pentru Iote):

Mulțumesc, Iote, o să fac o cerere de prietenie cu tine.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Dar văd că nu mă lasă robotul.

| Iote a răspuns (pentru sadrian46):

Dragutul de robot le incaseaza pe toate. Dar de data asta nu el este vinovat. Eu am blocat cererile in urma unei experiente neplacute.

| Sonia822 a răspuns:

Uleiurile esentiale din plante, PT UZ INTERN ajuta. Sa scrie pentru uz intern, nu le confunda cu aromaterapia. Uleiul esential e tare, arde microbii, si trebuie diluat 2-3 picatri intr-o lingurita cu ulei de masline sau cocos. Iti recomand Fares, sau unele alb cu mov,-scrie pe cutiuta 100% natural, pentru uz intern. Le gasesti la plafar, in jur de 18 ron sticluta de 10 ml. Probabil ai o digestie lenta sau vreo gastrita cu reflux, care da miros, sau vreo ciuperca pe limba. Remedii:
1.Refluxul urat mirositor, care zgarie stomacul se trateaza astfel: jumatate de lingurita de bicarbonat de sodiu, peste pui zeama de la jumatate de lamaie. Va face spuma, lasi 30 secunde, apoi pui apa pana umpli o cana mica, de 250 ml. Bea inainte de culcare, nu depasi 2 cani pe zi. Va disparea si iritatia de la stomac.
2. Fa de 2 ori pe zi gargara cu apa calduta, in care ai pus cate o picatura de ulei esential de: cuisoare, scortisoara, portocala, lavanda
3. Amesteca 3 uleiuri dintre cele mentionate mai sus, pune cate o picatura intr-o lingura de ulei de masline ca sa le diluezi, inghite de 2 ori pe zi. Impreuna actioneaza sinergetic si dau rezultate mai une, decat luate separat
4. Bea ceai de coriandru, zilnic.
5. Fa-ti suc de ghimbir si bea cu zeama de lamaie si putina miere, dupa gust.
Uleiurile esentiale pentru uz intern, diluate in ulei cocos sau masline sunt baza, ard eventualele bacterii din stomac