| alexandrunaj a întrebat:

De cand eram mic am avut probleme cu dintii, acum am mai multe plombe.Problema este ca la o anumita perioada de timp ( cam 2 ani) pica, am in total 6 plombe.Intrebarea mea este daca anestezia folosita la plombare ma va afecta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu, anestezia nu afecteaza cu nimic calitatea plombei.

Sfatul meu ar fi sa schimbi dentistul.

| PeFuga a răspuns:

Nu, anestezia nu te va afecta. Dar daca trebuie doar refăcută plomba nu vad motiv sa se faca anestezie.
Poti incerca, asa cum s-a scris deja mai jos, sa schimbi dentistul. Poate materialele folosite nu sunt de calitate. Însă înainte de toate evaluează stilul tau de viata. Mănânci des guma, caramele, alimente lipicioase sau dure? Desfaci sticle de bere cu dintii? Daca da, e normal sa nu reziste compozitul... In plus, durata de viata a unei obturații este de cativa ani (deci nu e menită sa reziste o veșnicie) si trebuie verificata anual de către dentist.