| Picipuu a întrebat:

De când mă știu am bubițe pe mâini, ca niște "mini coșuri". Sunt de la umăr pana la cot cam în zona tricepsului. Îmi apar și pe coapse și sunt foarte enervante pentru ca sunt roșii. Puteți sa-mi spuneți dacă aveți idee ce sunt, de ce sunt și cum scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intoleranta la gluten!
Recent au aparut studii care arata ca mai toate persoanele cu intoleranta la gluten au aceste bubite rosiatice pe exteriorul mainii, intre umar si cot. Sunt doar inestetice, fara alt disconfort.
Te-as sfatuii sa elimini glutenul din aliementatia ta timp de 4-6 saptamani si sa vezi daca aceste bubite dispar.
Atentie, painea, pastle fainoase, prajiturile, tot ce-i facut cu faina, are gluten, inclusiv berea, sosurile de cumparat, pasta de rosii, si unele conserve.
Poti identifica produsele cu gluten dupa ce scrie pe spatele ambalajelor.
Dintre cereale ai voie doar orez alb sau brun, care-i mai sanatos.

| nukeyly a răspuns (pentru Violleta2022):

Multe de spus, da pe scurt
1. orezul este alb(cea mai proasta calitate), intrucat orezul nativ e negru(asta e tata orezului)(arata inestetic, si atunci se curata de coaja mecanic, coaja care are tot cei mai bun din orez(la fel ca la canepa nedecorticata), astfel el
devine alb si mort uneori e ajutat cu vitamine), orezul mai este alb, rosu, brun(a nu se confunda cu orezul negru care este
alta mancare de peste)
_fara gluten mai poti incerca chia, quinoia alba si rosie, mei decorticat, si SANATOASELE semintele de canepa(cauta
nedecorticata-NR 1) sunt 100% fara gluten pret 12ron/kg_canepa decorticata ~60ron/kg sau 0.5kg nu mai retin oricum scump.
__F3 herghelia.org__
2. corpul mai poate avea o reactie alergica la sapun ala colorat si parfumat, mai ales cel lichid sau sapunurile ieftine
(1-7ron/100g) pline de chimicale horor ce se ABSORB prin piele(nu crezi?,> varsa pe tine un pahar cu apa si cianura diluata rezultatul este unu FINAL in scurta vreme...). aici poti incerca sapun de alep cu 55% ulei de dafin.
__~33 ron/200g-NR 1__
3. dero cu care iti speli hainele ramane pe ele si apoi pe piele, in piele, in instalatie, de fapt dero cel stim e atat de toxic incat nici nu ar trebui atins cu mana(...), la fel si clorul pentru inalbit haine_eu le-am scos_acuma is pe coaja de
nuca de sapun
4. Si daca cumva ai in alimentatie Fornetti ia un sfat extrem de bine informat, OPRESTE-LE.
moto: __Fornetti o_? _tava cu lingurita.__
----
ps: Din comoditate, indiferenta si neinformare corecta ne imbolnavim iar cand ajungem la medic ne pare rau ca nu am stiut,
de aia avem 5 farmacii pe suta de metrii.
----

| Oana92 a răspuns:

Verifica impreuna cu medicul de familie daca nu cumva ai intoleranta la gluten. Acele bubite sunt specifice acestei boli. Exista si analize de sange care se pot face pentru depistarea intolerantei la gluten, dar sunt scumpe si ar fi mai indicat sa vorbesti inainte cu un medic. Sanatate!

| ManeStefane a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci la un dermatolog, sa nu te sperie cumva sfaturile altor nepriceputi, eu cred ca este o infectie, stiu ca am avut si eu ceva asemanator si posibil sa fie de la alimentatie.Bafta!