| MaimuțaExtraterestra a întrebat:

Salut! De câteva luni mă confrunt cu o anumită problema. Am primit mai multe lovituri in piept, și te atunci am senzația ca nu pot respira bine și anumite senzații in zona inimii. Am fost la spital și am făcut și o radiografie, dar mi s-a spus ca e totul in regula. Ceva sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sfat. Așteaptă să treacă.

| dullcat a răspuns:

Buna.Mergi la medicul de familie si stai departe de batai.Viata reala nu e ca in filme.

| anonimg a răspuns:

Te mai duci încaodata la medic și îi spui că suferi de atâta timp de insuficiență respiratorie.
Sau ceri medicului de familie să îți dea trimitere la un alt medic specialist.
Insuficiența respiratorie nu se vede la nicio radiografie. Plămânii arată perfect normal, dar omul tot suferă de această problemă.
Și evită orice lovituri. Fă din Dumnezeu scutul tău și vei căpăta înțelepciune.

| sammie a răspuns:

De la cine ai primit loviturile?

Răspuns utilizator avertizat
| Celestina003 a răspuns:

Insuficiența respiratorie?
Puțina biologie...
De ce respirăm? Inspirăm pe gură si pe nas pentru că aerul conține oxigen, apoi aceasta ajunge in plămâni unde hrănește celule corpului. oxigenul din aer pătrunde in plămâni si intră in alveole din plămâni ....si apoi in vasele de sânge, după tot corpul, hrănesc organele,celule, mușchii, etc
Unele vor să iasă, când celule au epuizează oxigenul elimina alte molecule, adică aerul murdar. Moleculele de aer murdar ies atunci când expirăm, apoi inspiram din nou pentru a inhala aer curat!
Sfatul meu este ieși afară la aer curat pentru a inhala aer curat pentru organismul tău, chiar și pentru inimă, si dacă trec cateva zile si vezi că se agravează si sfatul medicului ...ar fi de ajutor!

| IonelaIasmina a răspuns:

Dacă ai făcut radiografie înseamnă că e totul bine, doar că te -ai speriat tu de acele lovituri și ai rămas cu frica, crezând că ai ceva.
Dar pana la urma...dc ai primit acele lovituri? Pt că depinde și ce fel de lovituri au fost.
Fi mai atent/ă alta data!