| 236745 a întrebat:

De cateva zile am o eruptie pe piele. Aceasta a aparut mai intai deasupra posteriorului, apoi pe gamba si pe picioare, mai mult pe piciorul stang. In zilele urmatoare mi-au aparut si pe degetele de la maini, pe mana stanga si pe fata. La inceput erau niste pete mici rosii, acestea s-au marit si s-au transformat in basici. M-au mancat destul de tare, am aplicat mixtura mentolata si am luat Aerius 2 zile pentru a opri aparitia altor bube. Am 17 ani si nu am avut niciodata vreo boala de copilarie, am facut un vaccin cand eram copil numit Varilix. In prima zi de la eruptie am avut o stare proasta, de lesin si ameteala si m-a durut capul. Ieri am fost la medic si mi s-a spus ca nu se stie ce am, ca nu pare a fi boala de copilarie si ca ar putea fi o alergie. Nu am alergie la mancare, la praf, deci nu stiu ce ar putea fi. Este posibil sa am o forma usoara de varicela, tinand cont ca bubele acum se sparg si formeaza o crusta?
Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lady70 a răspuns:

E posibil sa fie totusi o alergie la ceva de care nu ai stiut pana a acum si abia acum s-a activat. Stiu de exemplu mai multe persoane care au facut ceva asemanator de la peste congelat, din acela mic. Contine bacterii periculoase.
De asemenea poate fi raie. Ai intrat in contact cu animale sau persoane bolnave? Raia se ia extrem de usor de la o persoana la alta.
Exista tratamente pentru orice, trebuie doar sa intrebi medicul potrivit. Un medic nu e bun daca iti spune ca nu stie ce ai.
Sau, daca tot ti-ai facut curaj si ai mers la medic, fa-ti curaj si du-te sa-ti faci si niste analize complete. Acolo sigur vei gasi ceva in neregula.
Sanatate!

| 236745 explică (pentru Lady70):

Multumesc pentru raspuns! Nu am intrat in contact cu persoane bolnave sau animale. Am mers destul de des cu transportul in comun dar nu stiu daca poate am luat de la cineva. Am mancat multe snacks-uri in ultima vreme, aproape zilnic si imi pun de vreo 2 ani picaturi de nas in fiecare zi, ma lupt mereu cu senzatia de nas infundat. Mi s-a spus sa fac analizele si sper sa fie in regula.

1 răspuns: