| Jeke a întrebat:

De cateva zile incerc sa ma ingras insa nu reusesc sub nici o forma. Nu am pofta de mancare de loc, ma simt slabit mai mereu, mai ales dimineata cand ma scol si nu am nici un chef de viata. De dormit dorm suficient (9-10h) insa ma simt de parca nu dorm aceste ore. Am 1.65m, 43 kilograme si 14 ani jumate. Imi puteti da niste sfaturi ca sa ma pun pe picioare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy In primul rand, roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute. Si eu fac asta cand am o problema si sa stii ca ma ajuta foarte mult. In al doilea rand, du-te la medic, poate iti recomanda niste vitamine sau ceva care sa te puna pe picioare si sa te ajute si sa te mai ingrasi. Te pup si iti doresc, din suflet, multa sanatate si-o zi cat mai frumoasa! Pa, pa! kiss

| sierra1 a răspuns:

"De cateva zile incerc sa ma ingras"

asta nu ar trebui să fie un scop în sine. Ieși pe afară, plimbare, bicicletă, joc, prieteni. Și te pui pe picoare (banuiesc că nu ești bolnav, doar fără chef)

| HadesSs a răspuns:

Apucate de un sport si mananca sanatos, banuiesc ca vrei dezvolti un corp armonios nu un corp obez. Esti in crestere ai rabdare.

| costinvlad a răspuns:

Mananca carne multa, lactate, proteine, fructe si legume, si maxim 3 dulciuri pe zi. Si mergi la sala de forta. Gen 2 oua la 2 zile si branza, lactate zilnic. Asa se mananca. Si mancare gatita sa mananci. Uite o chestie. Mananca mai putin dar mai multe mese pe zi si sa mananc per total mai mult decat inainte. Minim 5000-6000 de kcal. Stiu ca asta este singura solutie eficienta, desi este scumpa. Dar merita.

| AdrienWH a răspuns:

Salut happy. Iti recomand sa nu te agiti pentru "problema" asta. Unii incearca sa slabeasca, iar tu vrei sa te ingrasi big grin.Fii fericit ca poti manca ciocolata fara sa te ingrasi big grin.Altii si daca respira langa o ciocolata se ingrasa laughing).Dar daca tot vrei sa slabesti iti recomand sa mananci fructe, fibre, carne, legume etc. Ocazional poti manca si la un fast-food, daca vrei.Si nu uita sa faci si un pic de sport big grin

| SebastianXeno a răspuns:

Eu am 1.60 și 50 kg?