| Stefanut12345242 a întrebat:

De cateva zile ma dor foarte rau ochii cand ii misc si parca nu am chef sa fac nimic. Sa cumpar niste picaturi de ochi sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Salut!

Ar trebui sa te odihnesti mai mult, in prima faza, sa nu mai stai "cu ochii" in diferite dispozitive, cum ar spune parintii laughing

Poate este si un inceput de raceala. Fa o baie fierbinte, bea un ceai si stai in pat, la caldura o zi. Ar trebui sa te simti mai bine dupa.

Legat de ochi, consuma alimente bogate in vitamina A si vitamina C. Poti merge si dupa picaturi, daca te linisteste acest gand happy Sau daca cumva ai probleme care persista mai multe zile, insa aici ar fi cazul unui control medical.

Numai bine si multa sanatate! ^_^

| Catrice a răspuns:

Cam e circulația mămică.
Nu mai bine lași telefon/tableta/calculator deoparte câteva zile și dormi cum trebuie că tot e vacanta?!

| Stefanut12345242 explică (pentru Catrice):

Dorm chiar mai mult decat trebuiehappy

| LPCTSTR a răspuns:

Pai, nu exista si o cauza pentru durere?
Poate o infectie, poate o iritatie, da-ne mai multe detalii.
Bineinteles, daca binedispui sa-ti cumperi picaturi oftalmologice nu te cearta nimeni, desi recomandat ar fi sa consulti medicul otalmolog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai ochii obosiți, posibil și uscați ...de asta e bine sa faci pauza la fiecare ora daca stai pe smartphone. daca ai și ochi uscați picaturile lubristil forte sunt bune, dar mai bine mergi la un oftalmolog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi glaucom

| badpanda a răspuns:

Poate sa fie un inceput de Covid.
Am un amic care a avut simptomele astea.

| Februar30 a răspuns:

Faci mai putin din ceea ce iti agraveaza si mai mult din ceea ce amelioreaza. Poate te-ar ajuta si o vizita la oftalmolog si lacrimi artificiale fara conservanti (HyloGel/Comod printre cele mai bune, la juma de pret la farmacia Tei).