| boNNeR a întrebat:

Salut, de cateva zile mi-a aparut pe gingie un fel de buba. e pozitionata destul de ciudat zic eu. e in spatele ultimei masele in partea de sus... ma doare destul de tare cand o ating cu limba sau cand inghit. seamana cu un abces gingival. nu stiu cum sa ma tratez si daca e grav. plus ca suntem in preajma sarbatorilor si mai rar un dentist care lucreaza in perioada asta. la inceput nu am luat in seama problema. dar deja au trecut 4 zile si inca simt durerea care difera... gen acum ma doare peste 20 de minute nu ma mai doare. e ciudat. vreau sa stiu daca e grava problema si cum as putea sa ma tratez? P.S am citit pe net tot felul de chestii si nu sunau de loc bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Indicat ar fi sa mergi la dentist, daca totusi nu ai posibilitatea pana dupa sarbatori, tine o igiena cat mai buna a gurii, spala-te pe dinti de cel putin 2 ori pe zi, foloseste apa de gura iar daca cumva se sparge acea buba care mai mult ca sigur e puroi (ma gandesc ca e alba) baga din plin apa de gura sau chiar alcool sanitar (doar sa nu-l inghiti). Daca se agraveaza sau incepe sa te doara mai tare la stomatolog de urgenta (orice spital mai mare are cabinet de stomatologie de urgenta care lucreaza non-stop, indiferent de sarbatori).
Multa sanatate.

8 răspunsuri:
| Valentinaldoilea a răspuns:

Ai o infectie. Acolo e puroi. Si nu sunt rari stomatologii care lucreaza acum. In plus, exista cabinete de urgenta. Mergi cit mai repede, chiar dimineata.

| Trickster a răspuns:

Eu cred ca ai o afta! E o simpla buba care daca o atingi cu limba doare! Ea trece de la sine, si daca vrei sa treaca mai repede, pune pasta de dinti la ea. Mi sa mai intamplat si mie de cateva ori! Sper ca te-am ajutat! Dar e mare sau mica?

| Valentinaldoilea a răspuns (pentru Trickster):

Afta pe gigie la ultima masea?

| Trickster a răspuns (pentru Valentinaldoilea):

Nu am avut acolo

| boNNeR explică (pentru Trickster):

E mare

| boNNeR explică (pentru Trickster):

Nici vorba de afta. stiu si e cum arata o afta. am mai avut

| Trickster a răspuns (pentru boNNeR):

Atunci trebuie sa te duci la un dentist sau cauta pe internet poze pe net cu ce crezi ca ai

| Radu_Alexia_1994 a răspuns:

Nu este gravă.Ai putea lua un paracetamol.