| Raptor1234 a întrebat:

De cateva zile vad un pinct negru pe ochi care se misca odata cu ochiul si de ieri parca vad doua. E asa ca o musculita. Saptamana viitoare o sa merg la oftalmolog dar vreau sa stiu care sunt sansele sa fie ceva grav pentru ca am citit pe internet ca poate fi si ruptura de retina si imi este foarte frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă se mișcă o dată cu ochiul, este o mică formațiune minerală din umoarea apoasă, care nu se poate scoate de acolo, dar nu afectează foarte mult vederea. Nu te grăbi să tragi concluzii din ceea ce citești pe Internet.

| anonimg a răspuns:

Parerea mea este ca informatiile de pe internet ne fac mai mult rau decat bine.
Este bine sa fim proprii nostri medici, in sensul ca trebuie sa ne cunoastem corpul si sa stim ce ne face bine si ce ne face rau. Dar in niciun caz sa nu ne punem noi vreun diagnostic. Acesta numai medicul il poate face, si numeni altcineva.
Si de cate ori nu am fi vazut si noi asa, incetosat sau cu "stelute", sau ne-a intrat cate o geana sau o pietricica in ochi, sau in urma aparatului de sudura unde noaptea nu poti sa tii ochii nici inchisi si nici deschisi.
Trebuie deci sa mergi la doctor. Si nici dupa aceea sa nu te ingrijorezi. Ca daca ingrijoararea ne-ar face mai sanatosi, atunci nu ar mai fi existat niciun om bolnav.

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

"Parerea mea este ca informatiile de pe internet ne fac mai mult rau decat bine. "

să punem internetul pe foc!

| anonimg a răspuns (pentru sierra1):

Pai nu este asa? Ce, daca avem internet suntem mai sanatosi? De cand am calculator mai rau mi-am stricat sanatatea. Dar stii cum stau lucrurile: eu sa fiu ultimul care sa ii dea foc. happy

| sierra1 a răspuns (pentru anonimg):

Păi ce mai cauți p-aici? Deschide gamul și aruncă pc-ul urgent!

| Frank51 a răspuns:

Asa cum a spus cineva mai sus, este complet normal sa ai asa ceva, ochiul ca orice alt organ, nu este perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut acceasi problema. In fine, aproape aceeasi problema pentru ca eu vedeam o pata neagra. Dar nu a durat decat cateva ore si mi-am revenit. Mentionez ca deja sunt purtator de ochelari. Iar daca iti cauti diagnostic pe internet afli numai informatii eronate.

| Prodana a răspuns:

Da, e o insectă a foarte mică, nu există boli de genul ăsta la ochi