| DrahenBANG a întrebat:

De câțiva ani am o umflătură dură (osoasă) ca o mingie de ping pong nedureroasă la spatele capului. Acum ceva ani nu o băgam de seamă, dar acum (la 16 ani) mi-a intrat în "vizor" și a început să mă deranjeze foarte mult estetic. Ce credeți că e, și pot scăpa de ea? Poze cu umflătura aici: http://imgur.com/Dug17Kt
http://imgur.com/0BDE2bP
http://imgur.com/cqAXxHQ
http://imgur.com/sw8HsMp. Cine mă poate ajuta, dau fundă. Vă mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

E mobil, il poti misca daca pui mana pe el? E moala? In cazul asta ar putea fi un chist sebaceu si se rezolva cu o mica interventie chirurgicala facuta in anestezie locala intr-o policlinica. Iti iei trimitere de la medicul de familie si mergi cand te programeaza, interventia e una foarte simpla si de obicei nu apar complicatii.
Daca e tare, de consistenta osului si imobil trebuie sa te vada un medic si sa-ti faca mai multe investigatii, sa vada ce e acolo.

| DrahenBANG explică (pentru CuriousStuff):

E tare și imobil. Se poate oare scăpa de el?

| CuriousStuff a răspuns (pentru DrahenBANG):

Da, se poate. Imi scapa acum numele medical, cred ca stiu despre ce vorbesti, exista o interventie chirurgicala prin care se scapa de el insa am impresia ca intra la categoria "chirurgie estetica" si interventia trebuie platita. Mergi in primul rand la medicul de familie sa-si dea si el cu parerea despre ce e acolo si mai apoi cauta un estetician pentru ca sa te interesezi despre interventie, ce presupune, care sunt riscurile, la ce rezultate sa te astepti si normal, pretul... happy

| mezeicristina33 a răspuns:

Uite cred ca ai probleme serioase odata ce e umflat ai incercat ceva crema? ai mers la medic sau la farmacie poate e ceva grav, aceea o ai de mic? poate e ceva semn-adica-cicatrice poate te ai lovit? explica mi mai clar te pot ajuta.

| DrahenBANG explică (pentru mezeicristina33):

Nu e umflat ca o bubă gen, e doar osul crescut așa ca o mingiuță. Dacă pun mâna și apăs, nu mă doare s-au ceva. Îl am de ceva ani, nu știu să aproximez sigur. Singurul lucru care mă deranjează este strict estetic.

| mezeicristina33 a răspuns (pentru DrahenBANG):

Pai poti scpa printr o interventie cirurgicala.dar medicii astia mai mult te bolnavesc decat sa te vindece daca nu te afecteaza cu ceva doar la cum areti las o asa cine te place te place asa cum esti