| Xmen22 a întrebat:

Salut, de ceva timp ma cam doare in piept cand alerg si mai am palpitatii la inima, o fi de la lipsa de efort?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Inima este și ea un mușchi. Dacă este forțată, doare. Dacă ai și palpitații, ai nevoie de consult medical.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu e chiar asa, sadrian. Inima nu doare in timpul efortului fizic!

| sadrian46 a răspuns (pentru aXy99):

Ba doare dacă este stresată. Vorbesc din proprie experiență. Nu am prea avut ocazia să învât pentru bac. În seara de dinainte de primul examen scris, aveam un morcov cât mine de mare, și mă durea inima. Am decis să o repar și am ieșit pe câmp să alerg. Mi-a mulțumit de tratament.

| aXy99 a răspuns (pentru sadrian46):

Pe tine te-a durut inainte sa faci efort.

| aXy99 a răspuns:

Ia calciu, magneziu, zinc, d3 si b6 pentru 2-4 saptamani. Probabil ai lipsa de minerale/vitamine. Incepe prin a alerga mai usor la inceput.

| zilog a răspuns:

Iti trebuie un stern o tevuta de platina si sa ai de acum inaitne o viata de leguma pentru ca sa fii un exemplu pentru cei ce vor sa alerge fara sa aiba un antrenor cu facutate de sport care sa ii spuna ca trebuie sa faca incalzire inainte sa alerge si un maseor chineto terapeut care sa il pregatesca de alergat
alergatul nu se face asa
dar oricum o sa fii o pilda vie poti sa te bucuri ca prin exemplul tau personal vei salva pe altii care alearga asa ne asistati de personal calificat si autorizat

| zilog a răspuns:

Mergi să te vadă un cardiolog

| MValentin a răspuns:

Asa am patit si eu prima saptamana cand am ajuns la sala si m-am pus la fuga serios pe benzi de alergat. A inceput o durere ciudata in piept dar dupa am mai simtit din ce in ce mai putin si acum mi ok