| Alexutz_Alexandru_1987 a întrebat:

Salut.De ceva timp sunt stresat din vina kilogramelor in plus, am 14 ani si 71 de kg.Lumea imi spune ca arat bine si nu ar trebui sa slabesc, eu insa vreau asta.Ideea e ca vreau si eu o dieta cu care sa slabesc 3-5 kg intr-o luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu trebuie să ții dietă, doar să mănânci doar până dispare senzația de foame, te ferești de mâncare procesată, dulciuri, orice suc din comerț (oricât de natural și bun mint ăia pe etichetă că e laughing))) ) prăjeli, fast-food, patiserie, făină în speical cea albă. Asta e totodată pentru sănătatea ta și în plus o să te și ajute să slăbești

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dar înălțimea? Dar acum ce și cât mănânci?
Mănâncă mai puțin.

| Mosotti a răspuns:

La ce inaltime ai 71 kile?

Daca vrei sa slabesti 3-5 Kg intr-o luna calculeaza-ti Kcal sa ai cu 1000 mai putine decat arzi, poti manca orice, in trei mese pe zi, de preferinta chestii sanatoase, totu e sa ai un 1000/zi cu totul.
Daca arzi un 2000 K/zi baga un 1000 si vezi intr-o sapt cat dai, daca dai 1 kil, e clar ca arzi 2000, daca dai mai putin, arzi mai putin.
Asta este. Un coleg de forum la 18 ani arde cam 1400-1450 si nu slabeste cu atat, sa vedem la tine. Deci el ca sa dea jos un 4 kile lunar ar trebui sa bage in 500/zi.

Dar asta inseamna sa vrei, sa calculezi ce mananci dupa kcal de pe alimente, sa cantaresti cu cantar de bucatarie din ala de 100 lei din supermarket gen cora, etc.
Daca mai faci si miscare, e mai bine, slabesti mai mult cu aceiasi dieta.

Deci ca sa dai 3 Kg jos ai nev de 750 K in minus fata decat arzi
Ca sa dai 4 Kg ai nev de 1000 minus
Ca sa dai 5 Kg ai nevoie de 1250 minue pe zi, nu e 3-5, e diferenta.
Mai bine prima varianta. Dar 1250 minus nu se recomanda, ca e prea mult minus, si oricum hranit trebuie sa fi. 3 Kg lunar e un ritm bun poate mai sustenabil.

| Crescent a răspuns:

Buna! Sunt de varsta apropiată cu tine. Recunosc ca câteodată si eu ma gandesc ca sunt grasă. Nu stiu ce ar trebui să îți spun sa faci. Cel mai bine ar fi sa mergi la medic sa întrebi de dieta

| Narcoticsssq a răspuns:

Daca tu chiar iti doresti sa slăbești ar trebui sa faci asta. Dar tine minte, exista o diferenta intre a slabi si a te încadra în baremele normale ale corpului si intre a slabi si a fi anorexic, a avea o obsesie pentru asta. Conteaza mult si ce înălțime ai.
Pentru a slabi sănătos conteaza mult Nu numai sa tii o dieta ci si miscarea. E important sa elimini din meniul tău de zi cu zi ciocolata, zahărul, carbohidratii.
E bine sa ai 3 mese pe zi
Mai ales mic dejunul care e cel mai important iar atunci se ard cel mai repede caloriile, dimineata.
Poti bea ceai cu ghimbir mai des pentru ca ajuta sa slăbești.
Dimineata mănâncă legume bogate in proteine si vitamine si fructe : cum ar fi avocado, mango, banana
Poti mânca lapte de soia cu cereale musli dar sa fii atent sa nu contina zahăr
Poti mânca cartofi dar nu prăjiți, ci copti.
Trebuie să iti adaptezi stilul de viata la o mâncare mult mai sănătoasă și scăzută în calorii pentru a slabi. Nu face greseala sa te infometezi. Sistemul tău imunitar scade si apar probleme de sanatate, anemie, sau alte boli
Poti face un sport cum ar fi tenisul
Sau poti alerga afara in parc in fiecare dimineata
Succes

| CristiChris2004 a răspuns:

Eu personal am tinut o dieta disociata timp de o saptamana, adica aceasta dieta consta in faptul ca in fiecare zi trebuie sa mananci anumite alimente : in prima zi carne, a 2 a fructe, a 3 a legume, a 4 a peste, a 5 a lactate, a 6 a oua si in ultima zi poti manca ce doresti. Sincer, eu n am tinut cont de ordine si am slabit vreo 2-3 kile, dar aceasta dieta n am tinut o in timpul scolii deoarece nu mi se pare ok sa tii diete in combinatie cu stresul deoarece te poti anemia. Eu astept sa vina vacanta de iarna sa pot sa o mai tin odata.

| aXy99 a răspuns (pentru CristiChris2004):

Foarte proasta dieta ta. Extrem de proasta as putea spune. Sa nu mai faci asa ceva.