| Anonimhm a întrebat:

De ceva timp sunt stresat in legatura cu somnul.Ma culc tot timpul la ora fixa (cam pe la 21:15)si ma stresez daca ma culc mai tarziu.Ce as putea sa fac sa nu mai fiu stresat? Apropo am 12 ani.Dau funda pentru cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

O canita cu lapte cald inainte de culcare, relaxeaza sistemul nervos si te face sa dormi ca un bebelus.
Deci, cere-i mamei sa-ti incalzeasca o canita de lapte cand mergi la culcare, pe la 9 seara.

| untu a răspuns:

Inainte de culcare, sa iei pentru stres o pastila de PERSEDON sau NERVOCALMIN si sa bei multe lichide! A doua zi te vei trezi odihnit si binedispus!

| Anonimhm explică (pentru untu):

Dar am voie la 12 ani?

| untu a răspuns (pentru Anonimhm):

Mai bine intreaba pe farmacista? Sau poate sa va dea altceva in loc! Recomanda sfatul lui Gretta!

| Tăpălagă_Sergiu_1999 a răspuns:

Este bine sa dormi la 21:15. Nu trebuie sa dormi mai tarziu.
Te-ai obisnuit asa, deci eu zic sa nu schimbiwinking

| Anonimhm explică (pentru Tăpălagă_Sergiu_1999):

Stiu dar daca de exemplu ma duc undeva si dupa ce ajung acasa e trecut de ora 21:15 incep sa ma stresez.Mama zice ca mai bine sa dorm de la 22:00 si ma trezesc la 7:00.Sa stii ca acum ma trezesc in fiecare dimineata la vreo 6:30 chiar daca e sambata pentru ca pur si simplu am dormit destul.Inainte ma trezeam si la 5:00.