| anonim_4396 a întrebat:

Salut,de curand am aflat ca sunt insarcinata in cateva saptamini,sunt fericita insa. La fel cateva saptamini in urma am fumat o tigara si un fum de iarba vesela(in general nu fumez, doar atunci niste prieteni mi-au propus sa incerc, mai mult nu au existat intimplari de acest gen) deci intrebarea mea e urmatoarea -Daca eram insarcinata in acel timp. Sunt ceva riscuri asupra bebelusului? Inca nu am fost la un USG si nu stiu precis termenul..si de asta nu stiu daca eram sau nu insarcinata cand am fumat. Exista sau nu vreun risc asupra bebe-ului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Donsavas a răspuns:

Felicitari! Sa dea Dumnezeu sa te bucuri de el! Nu te stresa, oboseala asta psihica va poate face mai mult rau decat orice altceva facut pana acum! Mergi la medic si zi-i! nu e nimic rusinos in a-i spune ca ai facut o greseala fara sa-ti dai seama.
Cand bebelusul mai creste, in urma unei ecografii si chiar a unei amniocenteze poti afla daca exista probleme intr-adevar. Pana atunci, fa tot posibilul ca voi sa va simtiti cat mai bine! Este important sa va tratati in aceeasi masura pentru ca acum voi sunteti la pachet. Gandeste tu si pentru el! Este facut acea mica fiinta pentru droguri sau medicamente? Ce-i trebuie lui/ei? Nu trebuie sa creasca? Hai sa aflam de la medic tot ce trebuie facut in privinta asta! Bucura-te de ocazie, poate fi ultima daca renunti sau nu mai poti face copii dupa aceasta sarcina! Sanatate si sarcina usoara iti doresc!

8 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Mentionez faptul ca s-ar putea sa ramai la un copil de buna voie sau sa ai probleme mai tarziu si sa nu mai poti face tu altul asa ca de aceea ti-am zis sa te bucuri de sarcina si sa o duci la bun sfarsit acum cat ai ocazia! Sunt multe femei care fac avorturi sau evita sa faca copii apoi mai tarziu, din cauza avorturilor sau a altor probleme pierd ocazia de a trai cu o sarcina de genul acesta si pentru simplu fapt ca au evitat sa faca copii atunci(s-au protejat sau au omorat copilul) acum raman fara si nu stiu cum este nici macar sa duci o sarcina pana la capat. Numai bine!

| CuriousStuff a răspuns:

Riscuri exista si daca nu fumezi deloc, cu fiecare tigara mai creste putin riscul ca fatul sa sufere asa ca mai bine te opresti. Poti sa stai linistita. Fa-ti controalele cand trebuie, vorbeste cu ginecologul tau despre fiecare problema care ar putea sa apara si fiecare intrebare pe care o ai adreseaza-i-o si lui.

| GoldenZenith a răspuns:

Buna! In primul rand, felicitari!
In al doilea rand, nu cred ca ar trebui sa fie o problema. ai tras un fum, o data, si tigarea aia la fel. mare efect asupra organismului nu a avut, prin urmare nu cred ca a afectat embrionul in vreun fel. Dar cel mai bine iti va spune medicul treaba asta.

| MiruD a răspuns:

Sarcina usoara iti doresc happy
Sa speram ca nu ii va dăuna fatului, doar că, mare grija.
Pentru ca si fumul pe care il inspiri fara a fuma ceva, ii poate dăuna lu' bebe.
Asa ca incearca sa eviți anturajele unde se fumează.

| Borsecuț a răspuns:

Nu ar trebui. Daca ai fumat o singura data nu cred ca va afecta sarcina. Totusi, mai bine este sa consulti un medic

| SuntTrisSta a răspuns (pentru Borsecuț):

Mie cam rusine sa zc la medic ca am fumat. sad

| Ovi83 a răspuns:

E demonstrat medical ca tigara clasica dauneaza mult mai mult decat tigara "vesela" (desigur, vorbim despre cea "curata", nu de etno sau alte minuni). Inclusiv la noi, din cate stiu, s-a legalizat recent folosirea THC-ului in scopuri medicinale.
Cu alte cuvinte, poti sa stai linistita. Desigur, nu e bine sa risti si sa continui, dar o singura tigara de genul ala are sanse 0, 000001% sa te fi afectat.
Sarcina usoara iti doresc!

| SuntTrisSta a răspuns:

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si incurajari..desigur nu se va mai repeta asa momente :*

| OanaAndreea2004 a răspuns:

Pai cand esti insarcinata nu e bine sa fumezi fiindca poate cauza bebelusului dureri de cap...dar daca nu frecventezi, e bine, doar ca nu mai trebuie sa se repete... FUNDA?