| vagaunescu a întrebat:

De curand am facut niste analize si mi-a iesit urmatoarele:
-Neutrofile 26, 6% si normalul 40-75%
-Limfocite 57,6% si normalul 20-55%
-Monocite 11,4% si normalul 1.7-9.3%
-Volum mediu eritrocitar 79 Fl si normalul 80-97 Fl
-Hemoglobina eritrocitara medie 26, 1 pg si normalul 27-34 pg
-Neutrofile 1.34 10^3/ul si normalul 1.8-8 10^3/ul.

Funda pentru cel mai bun raspuns!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Limfocitele sunt mari anormale nu e bine să fie așa iar monocitele mici. Hemoglbina e ok.
Legat de limfocite ele sunt mari datorită unor infecții virale.
mononucleoza infectioasa: produsa de virusul Epstein-Barr, afecteaza in special adolescentii si adultii tineri, produce un tablou hematologic caracteristic cu limfo-monocitoza
Sau boala serului, hipersensibilitate medicamentoasă.
Pot fi mărite și din cauze maligne.
Și aici distingem 2.
Cu celula B: leucemia limfocitara cronica, leucemia prolimfocitara cu celula B, leucemia cu celule paroase, faza leucemica din limfoamele nonhodgkin, macroglobulinemia Waldenstrom.
Cu celula T: leucemia prolimfocitara cu celula T, leucemia/limfomul cu celula T al adultului, sindromul Sezary, leucemia cu limfocite mari granulare.
Intervalul optim pentru monocite este 0 - 15.
Monocitele - sunt cele mai mari celule din sange
În cazul tău aici este normal te încaderzi în valori. Nu mai intrăm în detalii pot fi cauzate și de Infectii bacteriene severe, septicemie, metale grele: aur, arseniu, mercur. Ș.a.m.d.
Intervalul optim pentru neutrofile este 45-80, la tine este anormal.
Cauze de neutropenie:
A. Pseudoneutropenia:
- efectuarea hemogramei dupa un timp indelungat de la recoltare, prezenta paraproteinemiei care produce aglutinarea neutrofilelor, marginarea neutrofilelor.
După intereptarea analizelor medicul îți va recomanda suplimente de vitamine și de asemenea eun antibiotic dacă ai o infecție pe undeva în organism.
Măselele netratate pot duce la infecții și boli renale.
Continuă sau începe să mănânci sănătos, să te odihnești și totl va fi în regulă. Stresul mult, nervii vulnerabilizează tot organismul uman. Cu toate că orice organism are un sistem de apărare acesta se poate altera fiind în incapacitate de a se mai apăra.