| Girly97 a întrebat:

Salut! De duminica dupa-masa am o forma dureroasa de torticolis desi nu am stat in curent si nici nu am depus efort fizic. Ieri la munca mi-a fost foarte greu sa intorc capul cand era necesar din cauza durerii. Daca nu incerc sa imi misc capul nu simt durere dar simt muschii contractati. Ce pot face pana cand voi putea din nou sa imi intorc capul, mai ales ca din cauza asta nici nu ma pot uita in stanga sau in dreapta cand merg pe jos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dullcat a răspuns:

Cere sfatul medicului de familie.

,, Tratamentul în torticolis este adaptat tipului de afecțiune în cauză. Astfel, se pot administra analgezice și/ sau antiinflamatoare, pentru ameliorarea durerii și a inflamației sau se pot institui alte scheme de tratament, cum ar fi terapia fizică. Alte opțiuni includ:

-kinetoterapia: este extrem de utilă, în special la copiii cu -torticolis congenital;
-masajul;
-poziționările corecte ale capului, prin posturi corective și hipercorective;
-aplicarea unui guler;
-terapia cu căldură;
-terapia cu ultrasunete.'' - https://www.medlife.ro/......-tratament