| Gamerul29 a întrebat:

Salut, de ieri mi-a iesit pe ceafa un fel de galma, nu ma doare, doar cand ma apas, si cand ma apas sub barbie in partea stanga ma doare sub masea, ce poate fi? Mentionez beau farte multa apa rece big grin.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar putea fii o infectie la masea sau amidgale, mergi la medicul de familie pentru un control!

Cat despre apa rece si inghetata, uita de ele, de acum inainte apa la temperatura camerei si fara pic de gheata sau inghetata, cel putin pana ce ajungi la medic si aflii ce-i cu galma, umflatura...

| InaLeaf a răspuns (pentru Violleta2022):

Scuzati-mi curiozitatea dar de unde ati tras dvs aceasta concluzie? Nu mi-o luati in nume de rau, dar o umflatura la nivelul cefei poate fi un lipom, un chist sebaceu, inflamarea unui ganglion superficial si lista poate continua. Cred ca niciun medic nu poate pune un diagnostic de certitudine cu atat de putine date...
Il sfatuiesc pe utilizator sa viziteze medicul de familie care dupa consultatie va stabili tratamentul sau trimiterea catre linia a II-a( medicul specialist).

| Gamerul29 explică (pentru InaLeaf):

Galma aceea poate fi si muscatura? ca am observat ca este putin rosie sus

| InaLeaf a răspuns (pentru Gamerul29):

Tot ce e posibil. Dar trebuie sa te duci la medic.

| Gamerul29 explică (pentru InaLeaf):

Am 12 ani si cica am auzit pe net de la un doctor ca nu e nimic, ies la unii cu timp dar trec cu timpul