| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, de la un timp a inceput sa-mi cada rau parul si cand baga mana prin el si cand imi fac dus (Se vede cel mai mult) si pe perna sau unde dorm.
Daca ati fost in situatia asta, voi cum ati rezolvat? (Am 20 de ani)
Ceva idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pe mine m-a ajutat sa imi fac o crema din oua, vitaminele B6 si B12 si sa ma ung pe pielea capului.

| AdelinaC a răspuns:

Dupa ce stai cu ea cateva zeci de minute, te speli normal cu sampon. Ar trebui sa intareasca firul de par ca sa nu mai cada

| katy a răspuns:

Folosesc un sampon bio pe baza de usturoi, e foarte bun

| Violleta2022 a răspuns:

Parul cade din cateva motive:
- hormonal - cand sunt schimbari drastice hormonale, infleuntate de stres, mancarea zilnica, sau de folosirea unor suplimente alimentare de slabit, ingrasat, crescut muschi, samd
- folosirea de produse cosmetice pentru par (geluri, spume de par, lacuri, fixative, creme) sau a vopselelor de par ori inalbitoarelor
- si mai poate cade din cauza tratamentelor de cancer

Depindand de cauza care provoaca caderea, cauti tratament DUPA ce ai inlaturat definitiv, cauza care a produs caderea parului.

| Celcestietot a răspuns:

Citisem undeva ca este normal sa iti cada pe spalare intre 50 si 100 de fire de par (ale capului).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi-a inceput sa imi cada parul dar numa din varful capului, asta e Chelim.Se poate cheli si la sub

| Goddessss a răspuns:

Buna!
In primul rand, poate fi vorba de stres excesiv.Gen daca stai intr-un mediu toxic, unde auzi mereu poluare fonica, dacă stai cu persoane care le detesti...
Dupa o alta problema e lipsa de calciu, magneziu si zinc.
a treia ar putea fi ceva dereglări hormonale.
altceva mai grav nu cred ca poate fi...

si eu am fost in situația ta, mi-am facut analizele si am avut lipsa de mai multe, gen zinc, calciu, mg,
Daca mai ai aceste probleme, ar trebui sa iti faci un control.
Multă sănătate si nu te speria!

| TheSeventhSin explică (pentru Goddessss):

Am facut si eu ceva analize si am deficient din ce-ai scris tu mai sus.