| Alex1234567253a a întrebat:

Salut.De luni as vrea sa incerc water fasting macar pentru 3 zile.Țin să mentionez că nu sunt obez și nici prea slab ..doar am câteva kilograme in plus de care vreau sa scap.Acum eu va întreb ce beneficii poate aduce sau efecte nedorite. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu aduce nici un beneficiu water fastingul, doar infometarea corpului, iar cand revii la mancare, pui inapoi, dublu.
Mai bine iti numeri caloriile la tot ce mananci pe zi sa nu depasesti 1200 si faci macar 30 de minute de sport pe zi, ca sa dai jos acel surplus.

| stefiiii3 a răspuns:

Water fashing nu te ajuta cu numic daca dupa cura mananci mult.
Mai mult aceasta metoda este un fel de detoxifiere a organismului, nu cred ca te ajuta asa mult in slabit.
Nu stiu ca nu am folosit aceasta metoda, dar beneficiile si efectele nedorite pe care le are, probabil, variaza de la persoana la persoana.
Daca chiar vrei sa faci, incepe cu doua zile, este mai ok asa.
Sper ca te-am putut ajuta.