| Moonlight15 a întrebat:

De mic am avut probleme cu gatul, inclusiv acum, am fost și doamna doctor de familie mi-a dat tratament pentru gat. În ziua de paste am băut cam repede 3 pahare de 200 ml de cola și în seara aia m-am simțit nasol, ma durea în mijlocul abdomenului, partea superioara. Fiind îngrijorat m-am dus la doctor la 2-3 zile după eveniment și doamna doctor mi-a zis ca am stomacul iritat și probabil mi-a provocat un reflux. Am tratament pe 10 zile, astazi e a 5 zibig grinimineata înainte de micul dejun omez și o pastiluta mica pentru refacerea florei intestinale și încă un omez seara. Asta fiind cu 30 de minute înainte sa mănânc. E ok,ma simt mai bine,durerile au dispărut. Întrebarea mea este... După tratament o sa fie ok,nu o sa mai am treaba cu refluxul? Acum dacă ma așez în pat după masa simt o mica apăsare în piept dar dacă stau o ora, o ora jumate normal, fara s-a ma întind numai am probleme. Ce ziceri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu mai bea bauturi acidulate sau prea reci sau prea fierbinti. In cazul de reflux gastric nu cred ca este corect sa stai lungit. Cel mult asezat in pat cu capul mai sus decat de obicei si cu spatele sprijinit de o perna mare. Hraneste-te sanatos (mananca de toate, dar cu moderatie), hidrateaza-te corespunzator fara sa exagerezi, fa miscare in aer liber si nu vei mai avea nevoie de "pastilute". Sanatate maxima iti doresc!

| anonimg a răspuns:

Nici macar un om sanatos nu are voie sa se intinda imediat dupa ce a mancat.
Dupa ce mancam este de preferat o activitate usoara in picioare: spalat vasele, plimbare, etc. Dar nu dam cu matura sau cu aspiratorul ca sa nu ne aplecam, si nici nu ne intindem in pat.
Fiziologia introdusa in scoala este cu mult mai buna decat matematica sau blestemata de religie. Caci fiziologia ne invata cum functioneza organele interne. Si sanatatea este cu mult mai importanta decat matematica, si infinit mai buna decat o religie denaturata!

| Moonlight15 explică (pentru anonimg):

Asta e sistem în care traim... Ne conformam ce sa facem. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Coca-Cola si pepsi, sunt cele mai daunatoare sucuri ever.
Am ajuns la urgente din cauza consumului ridicat de coca-cola, adica (2-3-4 litri/zi), eu zic sa incetezi sa mai bei orice suc acidulat, deloc de preferabil, si nu o zic in spirit de gluma sau sa te sperii pe tine, asta este purul adevar, iti da peste cap rapid flora intestinala, de dupa vei plange, cand nu o sa mai poti bea nici o sticla de apa minerala. Bea apa minerala sau fanta dar rar, bea apa plata, sau sucuri fara acid, macar stii ca nu-s asa daunatoare. Bea tymbark cu pulpa, bea cappy pulpa, bea altceva.
Nu fac reclama niciunui produs dar am observat efectele catastrofale dupa mine unul in corpul omenesc consumand in exces sau nu coca-cola/pepsi.