| PuținConteazăNumele a întrebat:

De o perioadă destul de mare de timp sunt constipat, în sensul că aveam scaun de 1-2 ori pe săptămână, nu știu sigur dacă 3, așa a fost și saptamana trecuta, maxim de 2 ori am avut. Eu sunt la oraș și în weekend plec la țară, adică vinerea plec. Vinerea trecuta am ajuns acasă. În dimineața de sâmbătă am avut scaun foarte tare, la care m-am forțat destul de mult să îl dau afară și când termin observ că scaunul a ieșit cu tot cu o cantitate destul de mare de sânge. Am început să beau mai multa apă, să mănânc un fruct în fiecare zi, duminică am băut niște ceai și niște semințe de in cu apă, le-am lăsat să se înmoaie. Luni am avut scaun relativ mai moale, nu a fost deloc cu sânge, niciun strop. Am continuat sa beau apă și toate cele, am avut scaun în fiecare zi, de luni până acum, luni a fost fără sânge, iar marți-miercuri-joi, respectiv acum de dimineață am avut sânge din nou, într-o cantitate destul de mică, cât să se vadă pe scaun și să se vadă puțin pe hârtia igienică. Precizez ca am 18 ani, îmi este oarecum frică și deși am citit diverse articole pe internet nu știu ce să fac sau cum să reacționez. Dacă mă poate ajuta cineva cu un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde, daca sangele a fost proaspat sau inchegat (negru).
Daca sangele pe hartia igienica apare de culoare deschisa, atunci este cauzat de constiatie, probabil provine de la hemoroizi.
Daca sangele este negru pe hartia igienica, atunci URGENT sa mergi la medic internist, pentru colonoscopie si alte investigatii interne!

De constipatie poti scapa relativ usor: mancare echilibrata, cu mai multe fluide (supe, ciorbe etc.) si mai putine uscate. Unele mancaruri (care fac constipatie) trebuie consumate foarte putin sau deloc: orez, casuri, etc. Daca totusi le consumi, atunci sa fie impreuna cu alte alimente care fac usoara diaree: suc de rosii, lapte, zeama de varza etc.

In principiu: trebuie sa mananci variat, echilibrat.

| PuținConteazăNumele explică (pentru Bula):

Sângele este proaspăt, este de un roșu deschis, și am început să mănânc numai pâine neagră și să beau cel putin 2l de apă pe zi, și asta chiar se cunoaște, am avut scaun în fiecare zi, față de 2 ori pe săptămână cum era până acum, problema e sângele

| Bula a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Si sangerarea se va opri, probabil ai facut probleme cu hemoroizi.
Spala-te dupa fiecare scaun cu apa calduta si sapun antibacterian, iar dupa uscare unge te cu crema HEMORZON (se gaseste la farmacie). Lasi crema sa actioneze timp de un jumat de ora si doar dupa aceea iei lenjeria peste!

Mananca cel putin 1-2 bucati de mere in fiecare zi!

| HadesSs a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Sangele e de la hemoroizi, daca se doare te duci la doctor, daca nu continui cu o alimentatie echilibrata, consuma multe fibre din fructe legume. Dimineata la trezire storci o lamaie si o bei cu apa calduta, de asemenea iti poti luat niste spirulina.

| anonimg a răspuns:

La farmacie găsești medicamente împotriva constipației. În prospect vei găsi scris cum să le administrezi și ce simptome (efecte secundare) pot avea.

| alina2k18 a răspuns:

Probabil hemoroid sau fisura anala.
Esti sedentar si nu prea consumi fibre?
Constipatia poate deveni cronica in ani de zile daca nu ai grija la alimentatie.
Mareste cantitatea de fibre, mai ales ca esti baietel si ai nevoie de mai multe fibre ca o femeie, chiar si 35 g/zi, plus apica suficienta zilnic, iarna-vara.
Zilnic 1 lingura de Tarate de psyllium [cele de la Solaris ] cu un iaurt, nu au cel mai bun gust dar fac minuni, eventual pui si cateva picaturi de miere sa fie dulce.
1 mar+ banana+ 1 para iti dau iar vreo 10-12 grame de fibre.
Legume ca fasole de orice fel, mazare, broccoli, conopida, dovlecei, linte, cartofi[ nu prajiti ].
Las-o mai moale cu carnea in caz ca ai cantitati mari zilnic, 200grame iti ajung.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te la medic! Sfatul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De aici apar complicații, de la "chestii mici". Fă-ți o programare și cu asta basta.

Răspuns utilizator avertizat