| Beyourself1245 a întrebat:

Salut. De săptămână trecută am dezvoltă o răceala și până în ziua de azi tot mai am momente când tușesc și îmi curge nasul.
Am fost la medic la consult și mi-a zis că totul e ok.
Mi-a zis că plămânii sunt ok. Inițial am crezut că sufăr de vreo afecțiune (Eu mă gândeam la TBC sau ceva mai rău).
Tușesc și parcă se rupe acea tuse. Și am o durere de spate și de coaste (Poate de unde am tușit atâta de mult). Când trag aer in piept mă dor coastele.
Ce părere aveți?
P.S Sunt fumator

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Si eu sunt fumator mai mult decat ai tu varsta. Nu tusesc. Poate fi o alergie in aceasta perioada.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Ceai bronhial și Frecție sau Carmol cu care masezi de 2 ori pe zi spatele și pieptul, apoi îmbraci ceva cald ca să transpiri, dacă poți. Numai așa te vindeci. Dacă expectorezi, atunci ia: ACC sau alte expectorante. Te vor ajuta să elimini tusea mai repede și mai ușor! Numai bine!

| sammie a răspuns:

Poate din cauza țigărilor. Dacă nu e din cauza lor atunci poți să iei niște sirop, pastile de gât sau tantum verde.

Răspuns utilizator avertizat
| Beyourself1245 explică:

Ai dacă ar fi sa am covid (ceea ce nu cred și nu exista), ce s ar întâmplă? Trece de la sine?

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Beyourself1245):

Pai daca nu exista inseamna ca nu ai asa ceva, nu? Eu am avut covid varianta Delta care sigur ca nu exista. Era sa mor dar cred ca mi s-a parut. Scuze.

| Beyourself1245 explică (pentru AmandinaDragan):

Stimată doamnă, acest 'Covid' e o prostie și o manipulare a statului pentru a ne insufla aceasta teama omenirii.
Acest virus nu e atât de periculos precum se zice la TV
Intr adevăr, și eu am suferit acum 2 ani din cauza acestui virus, dar a fost doar o răceala mai puternică.
Depinde foarte mult de sistemul imunitar al fiecărei persoane și dacă mai suferi de vreo altă boală. Atunci da, e mai grav. In rest e doar Cancan. O seara frumoasă!

| AmandinaDragan a răspuns (pentru Beyourself1245):

Nu ai nimic draga. E doar Cancan!

| natur a răspuns:

Daca raceala cu tuse si cu scurgeri de nas nu iti trece nici dupa 10 zile, medicii pot sa-ti dea un tratament cu un antibiotic. Eu am luat sumetrolim si m-am vindecat.