| costimovrin a întrebat:

Salut, de un an de zile am fost diagnosticat cu o boala care se cheamă strictura uretrala bulbară și mă duc periodic la un doctor urolog pentru proceduri de dilatare(îmi inserează un cistoscop și îl lasă vreo câteva minute). Sunt curios daca are cineva boala asta și face tipul ăsta de proceduri, cat timp trebuie făcute? Doar nu am sa merg toată viața?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu toată viața. până se lărgește uretra. Dacă nu se reușește, se operează. Eu am reușit prin operație.

| costimovrin explică (pentru sadrian46):

Dar nu e riscanta o operatie de asta? Mai ales ca sunt f. tanar

| sadrian46 a răspuns (pentru costimovrin):

Nu, căci se face astfel. Se intră prin organ, prin uretră cu un instrument și se operează acolo local unde este strâmt, unde este gătuitura. De ce este important.
Eu de exemplu lucram la mare vara, aveam cam 20 de ani pe atunci. Și într-o noapte m-a apucat o durere cruntă în zonă. Am mers la urgență, mi-a dat o injecție cu un calmant. Au spus însă, vezi ce ai o problemă în zonă, când te întorci în localitatea ta, să îți faci o analiză la rinichi. Am uitat și nu am făcut nimic. Și au trecut 25 de ani. Și am urinat cu sânge. Măi, să fie! Și am mers la analize. S-a constatat că aceea stricrură pe un ureter, bloca urina să iasă cum trebuie și rinichiul rămânea inundat și începea să se strice. Și am mers, acea operație de care îți ziceam, și mi-am revenit. Așa că, ce zice medicul aia să faci, căci nu te taie la operație, se operează strict pe canal.